2005 yılı Okeania.Net Haberleri

2005 Yılında gerçekleşen olayların toplu haber duyuruları

  • Yeni Pink Floyd DVDlerim

Bu hafta koleksiyonuma ilave ettiğim yeni Pink Floyd DVDlerim, OmniPresent ve Live In Venice konserleri. OmniPresent`in hikayesi Ebay`den Pink Floyd`un Delicate Sound Of Thunder konserinin Amerikada çekilmiş kısa bir versiyonunun yayın kasetinin tesadüfen bulunmasıyla oluşturulmuş. Bu kaset 1987-88 dünya turnesi sırasında Atlanta konserlerinin 2. kısmından oluşuyor. Daha önce yayınlanmamış olduğu için de benim gibi bir koleksiyoncu için nadide bir parça. Bu kayıtlardan bazıları daha önce The Omni ve The Calhoun Tapes adı altında bootleg olarak bulunuyorsa da bunlar henüz elime geçmedi. Ancak bu betacam kopyası hepsinden çok daha net.

Bir diğer DVD ise, 1989 yılında o güne kadar kimsenin konser vermediği Venedikte, denize kurulan sahnede verdikleri ve tüm Avrupada TVden yayınlanan konserleri. Momentary Lapse Of Reason turnesinin son ayağı olarak verilen konserde Delicate Sound Of Thunder konser kayıtlarındaki parçalar yer alıyor. Bu dvdlerden sipariş için tıklayın

  • Yeni Wall Belgeseli

Classic Rock Productions`un bir süreden beri yayınlamakta olduğu rock gruplarını ve albümlerini müzik yazarları ve bazı müzisyenlere (ki bu müzisyenler ne hikmetse illa ki Mostly Autumn grubunun elemanlarıdır) incelettirdikleri ve bu yoldan bir yerde kolay para kazandıklarını düşündüğüm DVDler serisine Pink Floyd – The Wall incelemesiye yeni bir ilave yapıyorlar. Eleştirdiğim yaklaşımlarına rağmen ilgisiz de kalamadığım bu serinin The Wall versiyonunda 72 sayfalık bir kitapçıkla birlikte 2 adet dvd bulunuyor. Hernekadar 25 yıl anısına çıkartıldığı belirtilsede, albümün 1979 da çıktığı düşünülecek olursa 26. yılı olarak kabul etmek gerekir. Söylediğim gibi eleştirecek bir çok yanı da olsa üzerinde Pink Floyd a dair yazılar bulunan her yapıt gibi bu da ilgi alanıma giriyor. Elime geçer geçmez sizlerle paylaşacağım.

  • Ca Ira 27 Eylülde Çıkıyor

Waters`ın yaklaşık on yıldır üzerinde çalıştığı Fransız devriminin operatik anlatımı olarak açıklanan albümünün piyasaya çıkış tarihi belli oldu. 27 Eylül 2005 Salı günü raflarda yerini alacak olan albümün ilk versiyonları, çiftli SACD formatında surround olarak piyasaya sürülecek. İlave olarak albümün yapımını anlatan DVD, Etienne Roda-Gil`in orjinal Fransız liberettosu, sanatçı listesi ve orjinal çizimlerin yer alacağı 60 sayfalık kitapçık verileceği duyuruldu.”Ca Ira” DVDsi albümün yapım aşamaları fikir oluşumundan tamamlanışına kadar geçen süre “Waters`in açıklamaları, müzisyen ve oyuncuların stüdyo çekimlerini içerecek. Hemen hatırlatalım SACD diskleri normal playerlerde de çalıyor. Ancak surround dinleyebilmek için SACD player`e sahip olmak gerekiyor.

Sony Music tarafından yapılan açıklamada albümün neden bukadar geç tamamlandığı da açıklık kazanıyor. Albümün ilustrasyonlarını yapan ve sözlerine katkıda bulunan Nadine Roda Gil`in trajik bir şekilde ölümünden kaynaklanıyor. Olay üzerine eşi Etienne ve Roger albümü bir süre ertelediler. 1997 yılında Waters albümün ingilizce sözlerini hazırladı. Bunun tercüme olmadığını söyleyen sanatçı, “orjinal sözlere sadık kaldığını ancak bunlara ufak eklemeler yaptığını”, hernekadar Fransız devrimi anlatılıyorsa da genel olarak insanın değişme potansiyelinin tasvir edildiğini belirtiyor.

  • Jon Anderson İstanbulda

Dünyanın en ünlü prograsif rock gruplarından Yes`in solisti Jon Anderson, solo kariyerinin bir yeni albümünün tanıtım turnesi kapsamında 2 Eylül Cuma Günü Taksim Yeni Melek Gösteri Merkezinde tek kişilik bir konser verecek. Solo Work In Progress Tour Of The Universe adı altında çıktığı Avrupa turnesi kapsamında ülkemize de uğrayacak sanatçı solo parçalarının yanısıra Yes klasiklerinden de seslendirecek. Parçalar arasında bazı hikayeler anlatacak ve belki de bazı sorulara cevap vereceği bildiriliyor.

Ülkemizde de sevilen Olias Of Sunow, Animation, Song Of Seven gibi albümlerinin yanısıra, Jon And Vangelis adı altında yayınlanan dört albümle de dünya çapında ayrı bir başarı elde etmişti. İki Eylül günü sitemizin tüm üyelerini rock tarihinin bu çok özgün ve değerli sesini izlemek üzere İstanbul Yeni Melek Gösteri Merkezine bekliyoruz. Konserle ilgili daha fazla bilgi ve bilet almak için bir başka kardeş sitemiz Yes Türkiye sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • Yeni Bulunan Pink Floyd Videosu

A Fleeting Glimpse web sayfasının verdiği bilgiye göre bir firma Pink Floyd`a ait BBC 1968, Bath Festival 1970 and Amsterdam 1972 konserlerinin videolarından oluşan bir DVD hazırlıyor. Henüz yapım aşaması süren arşivlik nadir bulunana görüntülerin yer aldığı dvd den Amsterdam görüntülerinin yer aldığı kısa bir bölümü tanıtım amacıyle yayınlandı. Bizler için çok değerli olan bu görüntülerden sizlerin de hoşlanacağını düşünüyorum. Atom Heart Mother ve Careful With That Axe, Eugene parçalarını çalarken Waters her zamanki gibi seyirciye arkasını dönerek gruba odaklanmış bir şekilde çalıyor.

  • “Hey Teacher” Alex McAvoy Öldü

” Pink Floyd The Wall” filminin unutulmaz öğretmeni Alex McAvoy 77 yaşında öldü. McAvoy, “The Wall” filminden sonra1983de hazırlanan “The Final Cut” Video EPsinde de yer almıştı.

  • Roger Waters; “Ca Ira`yı teslim ettim” (1 Mayıs 2005)

Pink Floyd`un eski lideri ve The Wall, Animals gibi unutulmaz albümlerin bestecisi Roger Waters, yaklaşık on yıldır üzerinde çalıştığı opera tarzı albümünü tamamlayarak Sony Classical firmasına teslim etti. Double CD formatında piyasaya yıl sonuna doğru çıkması beklenen albümün tanıtım konserinin Roma da, senfoni, yetişkin ve çocuk korolarının katılımıyla yapılabileceği ve kendisinin de orkestrayı idare edebileceğini söyledi.

Pink Floyd`u dünyanın en sevilen 100 grubu içerisine koymayı hiç sevmeyen Rolling Stone dergisi, Waters ile yaptığı söyleşide 1992 yılında çıkan “Amused To Death” albümünden bu yana beklenen yeni albümü üzerinde de çalışmalarını sürdürdüğünü öğrendi. 2006 yılında piyasaya sürülmesi beklenen albümü için ” Eğer kabaca bir araya getirirsem yarın piyasa çıkacak kadar parçam hazır ancak boyamı tuvale atıp bir anlam ifade etmesi için bekliyorum” tanımlamasını yaptı.

Başlangıç teması olarak aşkı seçen Waters, daha sonra dünya olaylarının etkilenmesiyle konunun genişlediğini söyledi. “Amerika`da yaşayarak, adalet, anayasa ve insanlığın geleceği ve ahlaki değerleri konusundaki sorularla mücadele ediyorum” diyen Waters, “çocukluğumdan beri aynı konulara saplantım var, dolayısı ile yeni bir şey yok” diye ekliyor.

  • Nick Mason; “Gilmour ona çalmam için beni aramadı” dedi.(13 Mayıs 2005)

aşağıda haberi geçen konuda geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Nick Mason, Gilmour`un solo albümünün yeni bir Pink Floyd albümü olup olmayacağına dair süren belirsizlik konusunda kendisiyle herhangi bir kontak kurulmadığını söyledi. Ancak aynı söyleşide “Bildiğim kadarıyla Pink Floyd hala yaşıyor en azından eski kataloğların yayınlanması aşamasında… ” dedi. Mason, yazdığı kişisel Pink Floyd tarihi kitabının (Inside Out) tanıtımı için gittiği New York da eski arkadaşı Roger Waters ile birlikte yemek yedi. David Gilmour Stüdyoya Girdi
Yoksa Yeni Pink Floyd Albumu mu? Polonyanın en saygın gazetesi Rzeczpospolita ya göre, Gilmour yeni albümü için stüdyoya girdi ve kendisine Polonyalı müzisyenler eşlik ediyor. Son bir kaç aydır stüdyoda olduğu öğrenilen Gilmour çalışmalarını yoğun bir şekilde hem Londranın ünlü Abbey Road stüdyolarında hem de kendisine ait Astoria stüdyo yatında sürdürüyor. Polonyanın ve kendi jenerasyonun en önde gelen film müziği kompozitörü olarak tanına Zbigniew Preisner ile çalışmalarını sürdüren Gilmour, sanatçının yeni albümünün orkestra arajmanlarını yapmakta. Preisner`in verdiği bilgiye göre şu ana kadar bazı kayıtların yapıldığı ve muhtemelen David Gilmour`un solo albümünde yer alacak olan çalışmalar için yeni Pink Floyd albümünde yer alıp almayacağına Gilmour, Mason ve Rick Wright`in daha sonra karar vereceğini söylemiş. Kendisiyle değil birlikte çalışmak, tanışmanın bile büyük onur olduğunu söyleyen bir diğer Polonyalı müzisyen Leszek Mozdzer da çalışmalara katılıyor. Buradan çıkan sonuca göre yeni Pink Floyd albümü bile artık ihtimal dışı değil sanki…

  • Pink Floyd Cephesinde Bir Kayıp Daha

Son iki yıldır Pink Floyd ve eski ekibi büyük yaralar aldı. Önce Steve O`Rouke ardından Michael Kamen`in ölümleriyle sarsılan ekip albüm dizaynırı Storm Thorgeson`un rahatsızlığı ile geçirilen bir dönemden sonra bu kez çok daha içlerinden birini yitirdi. Pink Floyd ve Roger Waters`in albümlerinde ses mühendisi ve prodüktör olarak (Türkiyede bilinen anlamıyla aranjör) uzun yıllar çalışan Nick Griffiths geçirdiği kalp ameliyatı sonrasında 53 yaşında hayatını kaybetti. Bir çok kişinin yerinde olabilmek için can attığı görevi büyük başarıyla yerine getiren Griffiths, Pink Floyd`un 1978 yılında kurduğu ve bugüne kadar dünyanın en büyük stüdyo ve PA sistemlerinin organizasyonu alanında yer alan Brittannia Row da çalışmaya başladı. David Gilmour`un 1978 solo albümü ve Nick Mason`un 1985 albümü “Profiles”, Roger`ın “When The Wind Blows” (1986), “Radio KAOS” (1987), “The Wall Live In Berlin” (1990) and “Amused To Death” (1992) albümleri çalıştıklarından bazıları. Ancak başka diğer albümlerde de yer aldı. Richard Thompson, Joy Division, Squeeze, Killing Joke, John Peel’s Peel Sessions, ve Queen`in efsanevi 1973 BBC sessions albümü. Waters`in ses prodüksiyon mühendisi olarak da turlayan Griffiths “The Wall” albümünde yer alan unutulmaz “Another Brick In The Wall pt 2” parçasındaki çocuk korosu fikrini ortaya atıp, onları temin eden kişi. Yakın zamanda yaptığı bir söyleşide 1979 yılı sonbaharında stüdyoya en yakın okul olan Islington Green School`a gelen Griffiths müzik hocasını sorar ve yetiştirmek zorunda oldukları albüme çocuk korosu aradığını söyler. Gerisi tam bir tarih… Günümüzde çocuklar o parçadaki telif haklarını edinmek için organize olup çalışıyorlar.

  • Rodos da Pink Floyd Festivali

Eğer bu yaz için tatil planınızı henüz yapmadıysanız Pink Floyd severlere bir müjdemiz var! Rodos adasında 24-25 Haziran 2005`de uğrayacak şekilde bir plan yapmaya ne dersiniz? Söylendiğine göre grup The Dark Side Of The Moon albümünü tamamladıktan sonra Rick Wright’in karısıyla Rodos da Lindos kasabasında kiraladığıeve yerleşmişler ve diğer elemanlar da ondan sonra zaman zaman gelip bu evde kalmışlar. Bölgede tuttukları diğer bir evle birlikte bir süre sonra bu evler satılmış. Ancak David Gilmour’un bölgede halen bir evi bulunmakta. Kasaba halkının da gösterdiği saygı sayesinde uzun süre aileleriyle sakin tatiller geçirmişler. Lindosdaki en iyi bar olarak bilinen Socrates Bar’ın sahibi Socrates Tsovilis, David Gilmour’un en iyi arkadaşlarından biri olarak biliniyor. Barının duvarlarında grupla birlikte resimlerinin bulunduğu belirtiliyor. Yandaki resimde sol başta duran David Gilmour’un yanındaki şahıs bahsi geçen Yunanlı komşumuz. Festivalde yer alan ana aktivite ise, İngilteredeki en başarılı Pink Floyd cover grubu olan Think Floyd’un iki gün sürecek ve toplam 5 saati bulacak, grubun neredeyse bütün klasiklerinin çalınacağı konserler olacak. Açıkçası bana fena bir fikir gibi gelmedi. İki günlük bilet fiyatı 49 Euro. Ayrıntılı bilgi için http://www.lindosfloydfest.com

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

17 Ağustos 2005 tarihinde 2003 -2010 Yazıları, Haberler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: