Paris’te İsyan: Şarkısını Roger Waters’tan Duymuştuk!

Ça Ira-Umut Var (19.02.2006)
Yazar; Serkan Boyacıoğlu

’60’lı yıllarda Paris’ten tüm dünyaya yayılan özgürlük hareketleriyle paralel yol aldı, Fransa’ya çok da uzak olmayan bir yerde, İngiltere’de kurulan Pink Floyd. Başlangıç yıllarında marjinal önderleri Syd Barrett’in müzik ve sözleri belirleyiciydi. Dünyanın tahminlerinin de ötesinde acıtıcı bir yer olmasına yoğun uyuşturucu madde kullanımına rağmen dayanamayan Barrett gruptan ayrılıp kendi kabuğuna çekildi. Bu dönemde ise sahneye, babasını 2. Dünya Savaşı’nda kaybetmiş basçı Roger Waters çıktı. Waters grubun en politik üyesiydi. 1979 yılında çıkardıkları 2 CD’den oluşan The Wall albümü grubun bu kimliğinin en belirgin ifadesiydi. Lakin ’80 sonrası Pink Floyd, Waters’li son albümü olan The Final Cut’u yayımladı. Bu çalışma çoğu tarafından Waters’in bir solo albümü olarak kabul ediliyordu ve bir anlamda The Wall’ın devamı niteliğindeydi.

Yolları ayrılan Floyd ve Waters hayranları da ikiye böldü doğal olarak. Pink Floyd, Waters’ın yokluğunda kendini tekrar eden nostaljik bir gruba doğru evrildi; açıkça belirtmek gerekir ki Waters grubu kimliklendirmede Syd Barrett sonrası hakim faktördü. 1992 yılında Waters solo kariyerinin o zamana kadar ki en önemli albümünü yayımladı: Amused to Death (Ölümüne Eğlence). Politik kimlik gene ön plandaydı. Dünyanın gidişatına duyulan öfke ve gene bundan kaynaklanan şarkı sözleri.

Pink Floyd ve Waters yaşlı Avrupa’nın ve Dünya’nın değişimini her adımda yaşıyorlardı. 13 yıldır hiçbir stüdyo albümüne imza atmayan Waters, Fransız devriminin 200. yılına denk gelen 1989’da yapmaya karar verdiği operası Ça Ira’yı yayımladı. Bu şarkı zaten Fransız Devriminin bir çocuğuydu.

Ve albümün çıkmasının kısa bir süre sonrası, sanki Waters hayatı, hayat da Waters’ı izler gibi, Paris’teki göçmen intifadası yaşanmaya başladı. Bir Üçüncü Dünya ülkesindekilere benzer görüntülerin Avrupa’nın en önemli başkentlerinden Paris’te ortaya çıkması, ister “medeniyetler çatışması” isteyenlerin bir provokasyonu olarak alınsın, ister göçmen politikalarının Fransa milli takımına Zinedin Zidane gibi gibi yetenekli göçmen çocuklarını devşirmekle çözülemeyeceğini anlamayan politikacılarının hataları sebebiyle meydana gelen birikimin yansımasını oluştursun; her halükarda Fransız ihtilali, Paris komünü ve 68 hareketini yaşayan bir yerde ortaya çıkması anlamlı. “Aşkın başkenti” etiketiyle turistik malzeme haline getirilen Paris’in isyankar ruhu

Roger Waters Ça İra kapağı

Roger Waters Ça İra kapağı

çıkıyor yine ortaya.

Waters’in albümünde de, gerçek hayatta olduğu gibi ezilenler Paris’in kapısındaydı. Hangi neden ve görüşle o sokaklara çıkarlarsa çıksınlar, yoğun bir memnuniyetsizliği ifade ediyorlardı. Eşitlik-özgürlük-kardeşlik isteyen Fransız Devrimi, insanoğlunun bitip tükenmek bilmeyen hırsına kurban gitmişti. Belki de dünyanın en iyi niyetli, dünyanın gidişatının sonsuza kadar iyi yönde gelişeceğine inanan kitlelerin devrimiydi. Gelgelelim o devrimin kalbinin attığı kent gene yanıyor. Bu Mağripli gençler de 11 Eylül sonrası değişen (gelişen!) “terörist” kavramından paylarını alacaklar muhtemelen. Avrupa medeniyetinin burnu büyük egemenleri, iktidarlarının ve sistemlerinin artık çürümekte olduğunun farkına varıp daha uzun soluklu çözümler geliştirebilecekler mi?

Yüzyıllardır dünyanın kaynaklarını nalıncı keseri gibi kendine yontan Batı-merkezli emperyalizm, “o zenginlikte benim de payım var” diyerek oralara giden göçmenleri de aşağılamayı sürdürmüştü. Aslında Fransız devriminin 200 küsur yıl sonrasında, 1789’un ezilen Fransız “üçüncü sınıfının” yerini göçmenler aldı. Ve kimbilir belki onlar da tıpkı Avrupalı kaderdaşları gibi “Adalet, eşitlik, özgürlük” düşünün peşinde koşuyorlar şimdi.

Birikim Dergisinden alınmıştır.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

19 Şubat 2006 tarihinde Roger Waters, Türk Basınından içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: