2007 PFTN Haberleri

Robert Plant Antalyadaydı
3 Temmuz 2007 — 3 Temmuz akşamı Antalyalıların bile bilmediği Açık Hava Tiyatrosunun yolunu tuttum. Orada forumumuzdan Peak ve maskotumuz Simays ile buluştuk. İçeri girdik o da nesi…

Konsere yarım saat var içerde 50 kişi anca var…Neyse nasılsa heryer boş diye bir yere iliştik. Konserin başlama saati geldiğinde ise içerde en fazla 200 kişi vardı. Devamı
Konserin giriş parçasından bir bölüm

Listelerde 30. Yıl; The Dark Side Of The Moon
1 Temmuz 2007 — Pink Floyd`un 1973 yılında çıkarttığı klasik albümü The Dark Side Of The Moon, bu haftaya Billboard`ın Top Pop Katalog listesinde (geçen haftadan 4 numara düşerek) 7. sırada girerek dünya tarihinde listelerde 1.560 hafta yani tam olarak 30 yıl kalma başarısını gösteren yegane albüm oldu. Sonuna yaklaşan Roger Waters`ın dünya turu nedeniyle de albüm satışlarının gelecek haftalarda da kuvvetli şekilde sürmesi bekleniyor.
Pink Floyd`un 1973 tarihli müzik tarihinin çığır açan albümü “The Dark Side Of The Moon” şu an dünyada haftada 7.000 ila 9.000 adet arasında satıyor. Dünyadaki toplam satış miktarı ise 35 milyon adet ve bu onu dünyanın en çok satan 4. albümü yapıyor.

David Gilmour DVDsinin İlk Görüntüleri
27 Mayıs 2007 — David Gilmour`un Eylül ayında yayınlanacak yeni konser DVDsinin (geçen sene 25-26 Mayıs da verdiği) tanıtım görüntüleri yayınlandı. Remember That Night adındaki çiftli dvd de konserin arka planı, David Bowie ile söyleşiler yer alıyor. Kısa bir bölüm olarak fikir vermesi açısından http://www.davidgilmour.com da yayınlanan görüntüleri izlemek için; QuickTime: Düşük Kalite Real Player: Yüksek | Düşük Windows Media: Yüksek | Düşük

FLOYD`un Tarihi Görüntüleri Yeni Bir DVD de
09 Nisan 2007 — Geçtiğimiz günlerde Pink Floyd fanatikleri tarafından oluşturulan PINK FLOYD – FRENCH TV 1968- 1969 başlıklı DVD benim de elime geçti. Daha önce hiçbir yerde rastlanmayan Fransız TVlerinde o yıllarda hazırlanan programlardan oluşturulan ve seyreden Floyd izleyicilerini şaşkına çevirecek görüntülere sahip bu tarihi DVD herşeyden önce bizler için bir hazine niteliğinde. Nasıl olmasın ki; ilk yıllarda TV programlarına çıkan Roger, David, Nick ve Rick playback yaptıkları için ne yapacaklarını bilmez bir halde birbirlerine gülüyorlar, Waters ve Gilmour tuhaf şekilde çalma gösterisi yaparlarken başka bir programda içlerinde tek Fransızca bilen olduğu için kendisiyle röpörtaj yapılıyor.

Ancak bunlar altyazıyla ingilizceye çevrilmiş. DVD de bonus olarak konulan siyah beyaz görüntülerde ise Arnold Layne`in yine Syd Barrett`li (muhtemelen çekilmiş ama beğenilmediği için yayınlanmamış bilinenden farklı bir klibi ve Londra metrosunda koşup seyahat eden Pink Floyd görüntüleri yer alıyor.
Seslendirilen parçalardan bazıları ; Let There Be More Light, Flame, Remember A Day, A Saucerful Of Secrets, Set The Controls (bir programda albüm çıkmadan önceki hali seslendiriliyor). 68 dakika süren DVD`yi ilgi duyan tüm Floyd severlere ulaştırabilmek için hem yeni sitemize katkı olması açısından hem de masraflarını çıkartması için 10 ytl ye edinebileceksiniz. Garanti Bankası Dalyan Şubesi 6689122 numaralı hesaba yapacağınız ödeme hem hazırlanmakta olan yeni sitemize bir katkı, hem de DVDnin hazırlanma masrafı olacak. Dileyen dostlarımız satış sitemiz üzerinden kredi kartıyla da bu arşivlik tarihi DVDyi edinebilecekler.

Yeni David Gilmour Konser DVDSİ Eylül de
09 Nisan 2007 — Geçtiğimiz sene Avrupa ve Amerika da belli bölgelerde konserler veren David Gilmour, bu konserlerin sonu olan Londra daki Royal Albert Hall da 29 ve 30 Mayıs 2006 tarihli kayıtlardan oluşturduğu yeni konser DVDsinin çıkış tarihini 17 Eylül 2007 Pazartesi günü olarak açıkladı. Resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre iki DVD olarak piyasaya sürülecek olan konserin kapak dizaynı da yayınlandı.
Büyütmek için resmi tıklayın

Suzanne Vega`dan Yeni Albüm
14 Mayıs 2007 — Müzik dünyasının farklı ve başarılı kadın sanatçılarından biri olan Suzanne Vega, Blue Note`dan ilk albümünü yayımlamaya hazırlanıyor. Müzik kariyerinde 20 yılı geride bırakan, güçlü ve etkileyici şarkı sözleriyle çok farklı bir çizgisi olan sanatçının yeni albümü “Beauty & Crime”, şiiri pop ve cazla birleştiren bir albüm olmuş. Albümün temelleri ilk etapta Suzanne Vega`nın evinde kendi küçük çalışmalarıyla atılmış, ancak daha sonra birbirinden ünlü müzisyenlerin de araya girmesiyle New York ve Londra`da kayıtları tamamlanan harika bir çalışma haline gelmiş. Hassas, kırılgan, içten kelimeleriyle belki biraz olsun tanımlanabilen albüm, her daim sınırları zorlamayı seven müthiş sanatçı Suzanne Vega`nın kariyerindeki en anlamlı ve en güçlü albümlerinden biri… Suzanne Vega

Bu Mankenler kim?
Bu bayanların ikisi de şu anda gösteri ve moda dünyasında kendilerine yer edinmeye çalışıyor. İsimlerini görebilmek için alttaki kısmın üzerini mouse ile seçin. Burayı seçin –>Sarah Gilmour ve India Waters

6 temmuz PINK FLOYD GECESI
15 Haziran 2007 — 3 Mayıs da üç grubun katılımıyla düzenlediğimiz gecenin bir benzeri bu kez İstanbullu iki grupla yenileniyor. 7 Pink Floydlar ve Steel Breeze ilki çok ilgi gören gecenin tekrarında 6 Temmuz akşamı 20:00 de Studio Live da sahne alacaklar. Biletleri Biletix`den satışa çıktı.

PinkFloydTurk.Net 3.0 Çalışmaları Başladı.
4 Nisan 2007 — Yenileme çalışmalarına başladığım PinkFloydTurk.Net sitesinin 3. ve son halinin kaba dizaynı tamamlanmak üzere. Bir çok yenilik içerecek sitemizde üyelik sistemine geçecek. Bu sayede haberleri atanacak üyelerimiz de hazırlayıp düzenleyebilecek. Üyeler arasında mesajlaşma mümkün olacak ve üyelik resimlerinizi kendiniz anında yükleyebileceksiniz.

Chat odası, resim galerisi ve eskisinden daha gelişmiş bir forum arayüzüyle, bir tek yere kayıt olarak hem site hem forum üyeliklerinden faydalanabileceksiniz. Ancak bunun için yakın bir zamanda yaklaşık 2 bin üyemize email göndererek bir defaya mahsus olmak üzere herkesi yeniden üye olmaya davet edeceğim. Bu sayede değişen veya iptal olan email adreslerini de yenilemiş olacağız. Sitemizin deneme aşamasındaki yeni halini buradan inceleyebilirsiniz.

Sabancı Üniversitesinden Pink Floyd Gecesi
25 Mayıs 2007 — 21 Mayıs gecesi Sabancı Üniversitesinde gerçekleştirilen ve bugüne kadarki Pink Floyd gecelerinin en organize ve büyük ölçekli anma konseri yaklaşık 500 kişinin katılımıyla beğeniyle izlendi. Konseri düzenleyenlerden Cihan Gürsoy`un geceyle ilgili notları şöyle;
Konser yaklaşık 20.15’te 500 kişilik bir seyirci eşliğinde başladı. Gruba sahnede ışıklı bir prizma, duvar dekorları, görseller (bu görsellerin büyük bir kısmı Sabancı Üniversitesi öğrencileri tarafından yaratıldı), 16 robot ve 2 sis makinesinden oluşan bir sistem eşlik etti.
Konserin ilk yarısı genellikle Pink Floyd’un ilk dönemlerine ayrılmıştı. Echoes, Astronomy Domine,Set The Controls gibi şarkılar ve Dark Side of The Moon’dan Breathe,Time,Money,Brain Damage,Eclipse gibi şarkılar icra edildi. Eclipse ile ilk yarının sonuna gelindi. İkinci yarı Shine on You Crazy Diamond eşliğinde başladı ve Wish You Were Here’ la da devam etti. Wish You Were Here’de ekranı dev Syd Barrett resimleri süsledi. Bu iki şarkıdan sonra The Wall albümünden 5 şarkı çalındı: In The Flesh, Another Brick in The Wall, Hey You, Comfortably Numb, Goodbye Cruel World. Goodbye Cruel World’den Coming Back to Life’ a anlamlı bir geçiş yapıldı ve sonrasında gecenin son şarkısı olan Sorrow’a geçildi.
Bu şarkı da bittikten sonra grup sahneden indi ve sonrasında bis için geri dönerek High Hopes’a başladı. High Hopes’un sonunda salona bırakılan dev balonlar sayesinde duygulu anlar yaşandı ve konser böylelikle sonlandı. Konsere gelenler böyle büyük bir organizasyonla karşılaştıkları için şaşkınlıklarını gizleyemediler ve şovun ne kadar güzel olduğunu dile getirdiler. Grup ileriki tarihlerde de konser vermeye devam edecek.
Syd Barrett`in Mirası
18 Mayıs 2007 — 7 Temmuz 2006 tarihinde şeker hastalığına bağlı komplikasyonlar sonucu vefat eden Pink Floyd`un kurucu üyesi Syd Barrett`in toplam mirası olan 3.3 milyon dolar, dört kardeşi arasında paylaştırıldı. 840,000 dolarlık bölümü kardeşi Alan ve ikizi Donald alırken, Rosemary Breen ve Ruth Brown ise 543,000 şer dolar aldılar. Ayrıca ona bakan kız kardeşi Rosemary evinin satışından 600,000 dolar edindi. Barrett, 1968 yılında grubun uluslararası başarılarından önce ayrılmıştı.

Roger Waters Paris Konseri
05 Mayıs 2007 — Fransa da yaşayan arkadaşımız Ozan Keskin, her zaman olduğu gibi fırsatını buldukça izlemeye çalıştığı iki ayrı Floyd kampının konserlerinin sonuncusunu 3 Mayıs gecesi Paris de izledi. Geceden izlenimleri ve ve çok güzel resimleri sayfasında bulabilirsiniz. “Bu Roger Waters`in 2002 “In The Flesh”, “2006 Berlin”, “Magny-Cours” ve İstanbul konserlerinden sonra izleyecegim 5. ve bir dahaki turnesine kadar son konseri olacagindan oldukca heyacanliydim. Ancak geçen seneki Formula- 1″ devamı…

Türk Rolling Stone`a Teşekkürler…
1 Mayıs 2007 — Nisan ayı başından itibaren forumumuzda ve buradan yaptığımız çağrıyı kaale alan yerli Rolling Stone dergisi, bu ay aşağıda göreceğiniz Amerikan versiyonunun Türkçesini yayınladı. Kendilerine çağrılarımıza kulak verdikleri için teşekkür ediyoruz.
Nisan ayı sayısında David Gilmour`a yer veren Volume dergisine de teşekkürlerimizi buradan iletmiş olalım.

KISA….KISA…
1 Mayıs 2007 — Syd Barrett`in hiç bir zaman yayınlanmamış Pink Floyd ile birlikte göründüğü son video görüntüleri bu hafta BBC`nin The Seven Ages Of Rock adlı belgeselinde yayınlanacak. Belgeselin ikinci bölümünde ise David Gilmour`un ilk kez Pink Floyd ile birlikte göründüğü renkli video yayınlanacak.
Kanadalı ünlü rock grubu Rush son albümü “Snakes and Arrows” da ilginç bir şekilde David Gilmour`a teşekkür etti. Konuyu araştıran Brain Damage, Alex Lifeson`un Gilmour ile konuşmasında parçaları akustik gitar ile besteleme yönünde cesaretlendirdiği ve Lifeson`un bu albümü bu şekilde oluşturduğunu, bu sebeple de Gilmour`a teşekkür ettiklerini yazd

Türkiyeden Gilmour`a Ödül
28 Nisan 2007 — Türk Müzik Yapımcıları Derneği, 2007 müzik ödüllerinde En İyi Yabancı Erkek Vokalist ödülünü “On An Island” albümünün Türkiyedeki satış başarısı dolayısıyla David Gilmour`a ve yapımcı firma EMI-Kent`e verdi.

Waters & Gilmour En Zenginler Listesinde
28 Nisan 2007 — Pink Floyd`un eski ve son liderleri Roger Waters ve David Gilmour, İngilterenin en zengin müzisyenleri listesine 85`er milyon poundluk servetleriyle ilk 30 arasına girdiler. İlk üç sırayı Clive Calder £1.3 milyar, 2 Andrew Lloyd Webber £750 milyon ve Sir Paul McCartney £725 milyon poundluk servetleriyle alırken, ilk yirmideki diğer rockçılar;

Sir Elton John £225 milyon,
Sir Mick Jagger
£215 milyon,
Keith Richards £190 milyon,
Sting £185 milyon,
Eric Clapton £140 milyon,
Ringo Starr £140 milyon,
Phil Collins £135 milyon,
David Bowie £120 milyon,
The Bee Gees (Barry ve Robin Gibb) £120 milyon poundluk servetleriyle ilk yirmide yer alırken Pink Floyd`un altında yer alan diğer zengin rock grupları şunlar oldu;
Queen (Brian May, £75 milyon,
Roger Taylor, £70 milyon),
Led Zeppelin ( Jimmy Page ve Robert Plant, £70`er milyon) ve
Coldplay (Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion ve Chris Martin, herbiri £30 milyon).

Dave Kilminster: İstanbul`u Unutamadım
06 Nisan 2007 — Roger Waters geçen yıl turnesi başlamadan önce gitarist olarak ismini ilk açıkladığında kimse kendisi hakkında fazla bir fikre sahip değildi. Ancak daha ilk konserden itibaren gitardaki yetkinliği en azından albümlerdeki gitar partilerini birebir ve özellikle kanımca İstanbul konserinde The Dark Side`ı çok daha iyi seslendirmesiye tüm izleyicilerin beğenisini kazandı. İşte o da bunun farkında olmalı ki kendi solo albümünü piyasaya sürdü. Scarlet adındaki albümde sanatçıya ELP`nin unutulmaz klavyecisi Keith Emerson da katkıda bulunmuş. Roger Waters dünya turnesine önümüzdeki haftadan itibaren Avrupada devam edecek.
Bu arada kendisiyle Guitar Techniques dergisinin Nisan 2007 sayısında Dave Kilminster ile ilgili bir makale yayınlandı. Röpörtajında İstanbul konserini unutamadığını da söyleyen Kilminister söyleşisini sevgili dostum Mehmet Ergin makaleyi sizler için özletledi. İlginç bulacağınızı düşündüğüm yazının özeti için tıklayın..

Waters`dan İlk İzin Bir Türk`e
5 Ocak 2007 — Pink Floyd toplama albümde kullanılması için bir parçasını dünyada ilk kez bir Türk`e verdi. Prensip olarak şarkılarını toplama albümler için kimseye vermeyen grubun kurucusu Roger Waters`in, hit parçaları olan Wish You Were Here`i TRT`de 17 yıl boyunca yayınlanan Rock Market programının sunuculuğunu yapan Şener Yıldız`a verdiği ortaya çıktı. Şener Yıldız toplama aldümde kullanmak üzere 1987 yılında Roger Waters`dan şarkıyı nasıl aldığını anlattı. Gruba üç kez mektup yazdığını açıklayan Yıldız, Waters`ı son mektupta ikna edebildiğini vurguladı. Yıldız,”En sonunda kendimi acındırmak zorunda kaldım. Öğrenci ve parasız pulsuz olduğumu, Türkiye de zor şartlarda rock müziğini sevdirmeye çalıştığımı söyledim” dedi. Waters ise Yıldız`ın son mektubuna kendi el yazısıyla cevap verdi. Waters`ın Yıldız`a yanıtı şöyle oldu:

“Türkiye gibi bir ülkede böyle bir çalışma yapıyorsun. Paran yok, öğrencisin. Çok üzüldüm, bu parçanın bestecisi benim, hakkı da bende. Biz bunu konuştuk ve dünyada ilk defa sana şarkımızı veriyoruz. Durumuna çok üzüldüğümüz ve acıdığımız için yapıyoruz.”
Şu anda TV8 de Rock Market programını hazırlayıp sunan Şener Yıldız, şunları söyledi: “1987 yılında, heavy metal gruplarının Türkiye`de kasetlerini yapmaya karar vermiştim. Pink Floyd` dan Wish You Were Here`ı da çalışmama katmak istedim. Albümde yer alan Deep Purple dahil bütün gruplara mektup yazdım ve olur aldım. Sadece Pink Floyd`dan hayır geldi.

Firma, “Biz hiçbir şarkımızı karışık müziklerin olduğu bir kasete koymadık. Grubumuzun prensibi, dışarıya, özellikle toplama albüme parça vermiyoruz” yanıtını verdi. Bunun üzerinde bir daha yazı yazdım. ‘Rock, bizim ülkemizde yeni yeni gelişiyor, çok fazla yaygın değil. Çok zor şartlar altında yapıyoruz’ dedim. Tekrar hayır diye cevap geldi. Israrımdan vazgeçmedim ve üçüncü bir mektup daha yazdım. Bu daha ağlamaklı bir mektuptu. Tıp Fakültesi`nde öğrenciyim param pulum yok, zor şartlar altında radyo programı yapıyorum. Öyle bir acındırdım ki ondan sonra Roger Waters kendi eliyle mektup yazdı. Prensip olarak Pink Floyd dışarıya parça vermiyordu ve bir tek biz kullanmıştık.

Hürriyet Gazetesinden
Okeania.Net yorumu; Haberde hazırlanan toplama albümün adı ve bilgileri yer almıyor. Yani böyle birşey ilk defa Türkiyede yapılıyor ama konuyu yurt dışına aktarabilecek hiçbir bilgi yok. Şener Yıldız`a ulaşabilen bir arkadaş olursa sitemizden ve benden haberdar ederse sevinir konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşma şansını yakalarız.

Piper At The Gates… Box Set Çıktı
2 Ağustos 2007 — Bu habere uzun süre soğuk baksam da artık Floyd cephesinde bir gelişme olduğu için vermek zorunda hissediyorum kendimi. Plak şirketlerinin yıl dönümü fırsatını değerlendirmek amacıyla her 10 yılda bir kutu veya kitapçığına gerekli gereksiz ilaveler yaparak satışını artırmaya çalıştığı klasik albümlerden biri bu kez daha önce zaten 30 yıl dönümü baskısı çıkmış olan Pink Floyd`un 1967 tarihli ilk albümü “The Piper At The Gates of Dawn” albümü. 40. yılı anısına bu kez mono ve stereo miks olarak iki ayrı disk ve ilave singleların eklendiği ve zaten daha önce bir çok kez başka toplama albümlerde yayınlanan ‘Arnold Layne’, ‘See Emily Play’, ‘Apples And Oranges’, ‘Candy And A Current Bun’, ‘Interstellar Overdrive’ ve ‘Paintbox’. Bu parçalardan bazılarının farklı stüdyo kayıtları kullanılmış. Tabi rahatlıkla denilebilir ki stüdyodaki deneme ve yanlış çalımlar da 50. yıl diskinde piyasaya sürülecek herhalde. Amazon sitesinden sipariş etmek isteyenler için buradan sipariş verilebilir.

Pink Floyd, Genesis BBC ROCK Belgeselinde
17 Temmuz 2007 — Geçtiğimiz aylarda BBC de yayınlanan ve 7 bölümden oluşan Seven Ages Of Rock (Rock`un Yedi Aşaması) adlı belgesel sonunda elimize ulaştı. Bu seriyi aslında Rock müziğinin ne olduğu nereden geldiğini ve kimlerin etkilediğini görmek isteyenler için çok başarılı bir yapım. Rock`un 1950lerden günümüze gelişimini ve yedi ayrı evresini yedi bölümde anlatan yapımın 2. bölümü Genesis, Pink Floyd ve onun önderi Syd Barrett`den etkilenen David Bowie`ye ayrılmış.

Daha önceki belgesellerden farklı olarak hiçbir yerde yer almayan görüntülerden oluşturulmuş özellikle The Wall konserlerinden piyasada bulunmayan görüntüler yer alıyor.. Ancak bu kez yine daha önceki belgesellerde olduğu gibi yine tüm Pink Floyd elemanlarıyla ayrı ayrı söyleşilen belgesel de Waters bu kez gitarıyla The Wall albümünden “Goodbye” adlı parçayı seslendiriyor.
Tüm Floyd elemanları, Keith Richards, Mark Knopfler, tüm Cream elemanlarıi Peter Gabriel ve Genesis elemanları, Stewart Copeland (Police), David Bowie, Eric Clapton, Jeff Back, Roger Daltrey (The Who), Lou Reed, Bryan Ferry, John Cale, Brian May ve Roger Taylor (Queen) gibi ünlü rockçıların yer aldığı belgesele ulaşmak isteyenler bana yazabilirler. Diğer bölümleri Stadyum Rock, Punk Rock, Heavy Metal ve günümüz alternatif akımlarına ayrılmış.

Fransa NotlarI; 2 – Genesis
13 Temmuz 2007 — 11 Temmuz Çarşamba günü Steely Dan konserinin üzerinden iki gün geçtikten sonra bu kez Ozan`ı ve beni Genesis konseri heyecanı sardı. İlginç bir şekilde internetten gideceğimiz konserin 15 gün önceki Duseldorf ayağını DVD kalitesiyle indirip konserlerine gitmeden önce izleme şansı bulduk. Grup buradaki konserlerini uydudan canlı olarak İngiltere, İspanya ve isveç`deki sinemalar da promosyon amaçlı yayınlanmasına rağmen, ne var ki resmi olarak piyasaya sürülebilecek kalitede bu görüntülerin DVDye aktarılıp internete yayılmasına engel olamamış. Bu DVDyi edinmek isteyenler bana yazabilirler, zira resmi Genesis 2007 turnesinin DVDsinin çıkmasını benim gibi bekleyemeyenler için ilaç niteliğinde. Devamı…

Fransa NotlarI; 1- Steely Dan
11 Temmuz 2007 — Genesis`i izlemek için Paris de yaşayan arkadaşım Ozan`ın büyük destekleriyle çıktığım gezide tesadüf olarak 80lerden beri çok sevdiğim dünyanın mükemmelliyetçililkteki en ileri gruplarından Steely Dan`i de dün gece (10 Temmuz 2007) izleme fırsatım oldu. Konuya neresinden girsem bilemiyorum. Ön grup olarak çıkan … devamı
Konserin giriş anından görüntü (henüz Baker ve Fagan sahneye gelmeden önce)
Bir başka video

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

17 Ağustos 2007 tarihinde 2003 -2010 Yazıları içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: