Pink Floyd ve Roger Waters Albümlerindeki Gizli Mesajlar

Girdiğimiz Yer Burası Değil Mi? ( Isnt this what we came in?)

The Wall albümününde gizli bir mesaj vardır. “Girdiğimiz yer burası mı” anlamına gelen Roger Waters tarafından söylenmiş sözler bölünerek, son parça “Outside The Wall’un sonuna “isn’t this…” diye başlayan bölüm ve ilk parça “In The Flesh?”in başına da “…we came in” sözleri yerleştirilerek albümün başı ve sonu birbirine bağlanmak istemiştir. Bu sözler arka arkaya getirilerek yüksek volümde dinlendiğinde ortaya çıkmaktadır.

Empty Spaces

The Wall’da yer alan parçanın sözler başlamadan önceki bölümünde ters olarak kaydedilmiş aşağıdaki sözler yer almaktadır. Congratulations, You have just discovered the secret message. Please send your answer to old pink, care of the funny farm, Chalfont…(kesinti) Roger, Carolyn’s on the phone! (Roger) Okay! Tebrikler, gizli mesajı buldunuz. Lütfen cevaplarınızı old pink, care of the funny farm, Chaltfont….(kesinti)Roger, Carolyn (Waters’in eski eşi) telefonda! (Roger) Tamam! 

Amused To Death – Perfect Sense

Roger Waters “Amused to Death” albümünü yaptığında, “2001 A Space Odyssey” filminden “HAL’in” nefes efekti ile kapanış sesini koymak istedi. Bunun için “Stanley Kubrick”den izin istediğinde red edilmesi üzerine Waters albümde bunu bir şekilde yansıtmak istedi ve bunu için eski ters kayıt yöntemine başvurdu. Kendi ses efektini ekleyerek HAL’i taklit ederek şu mesajı iletti:

Julia, (uzunca ara) however, (uzunca ara) in the light of the recent issues, Stanley, (ara) we’ve changed our minds. (duraksama) We have decided to include a backward message,(uzunca ara) Stanley, (ara) for you, (duraksama) and for all the other book partners“. Daha sonraki bölüm İskoç dilinde bir bağırış. Müzikden arındırıp süratini düşürünce söyledikleri şöyle anlaşılıyor. “You ain’t gonna get away Stanley, it’s your loss Stanley, right Stanley?

Atom Heart Mother

Bu parçada yer alan gizli mesaj da “silence in the studio” (Studyoda sessizlik!)denilmektedir.

[Şarkının 19:06 ve 19:07 süreleri arasında müziğin tekrar çıkışa geçtiği anda arkadan elektronik bir sesle Türkçe “Uzaylı seni seviyorum” denildiğini rahatça duyabilirsiniz (Bu yorumu bir arkadaş yapmıştı. Gerçekte böyle birşey yoktur, Yani elektronik sesle Uzaylı Seni Seviyorum değil Silence In The Studio denmektedir.)]

Umma Gumma

Albümde bulunan ‘Several Species of small furry Animals gathered together in a Cave and grooving with a Pict’ parçası yarım teyp hızıyla dinlenirse 9.05 saniyede Waters’ın ”This is pretty avantgarde isnt it?” dediği duyulabilir. Yavaşlatılmış şeklini buradan dinleyebilirsiniz.r.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

21 Ekim 2007 tarihinde Merak Edilenler, Pink Floyd Klasörü, Roger Waters içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: