1977 – Animals

23 Ocak 1977’de piyasaya sürüldü Ingiltere Listelerinde: 2 Numara; ABD Listelerinde: 2 Numara oldu.
Londra’daki Battersea elektrik santralının görülmemiş bir turist akınına uğra masına neden olan bu albüm; “Wish You Were Here”ın stüdyo çalışmaları sırasında bir kenara atılan iki şarkıyı Pink Floyd’un yeniden ele almasıyla ortaya çıktı.

Kuzey Londra’daki yeni stüdyoları Britannia Row’da toplanıp, bu şarkıları ve Wa ters’ın yazdığı domuzlarla ilgili bir başka şarkıyı yeniden çalıştılar. Albümün, Or wellvari insanbiçimci teması, kısacası insanları hayvan türlerine benzetme fikri bu şarkıyla ortaya çıktı. Bundan sonra yapılması gereken yalnızca şunlardı: şarkılara yeni adlar koymak, şarkı sözlerini yeniden gözden geçirmek, albümün başına kona cak kısa bir prelüd ve bir de fina!. Uygun havayı yaratmak için kullanılacak çiftlik av lusu sesleri de unutulmamalı. “British Winter Tour ’74″ün korsan kaydı çok fazla başarı kazanmıştı. Bu nedenle albüm. Pink Floyd’un turnedeyken çaldığı şarkıları kaydettiği son albüm oldu.

Pek çok insan için bu albümün en çok bilinen tarafı, kapağıdır. Waters kapak için yukarda sözü edilen elektrik santralının üzerinde, uçan bir domuzun (en azından şişme bir domuzun) fotoğrafını çekmek istiyordu. Her nedense Waters için uçan domuz, “umudu” simgeli yordu. Kapak için yapılan fotoğraf çe kimleri iki gün sürdü. Ikinci günde do muz zincirlerinden kurtulup havada sü rüklenmeye başladı. Bu durum albü mün tanıtımına çok fazla katkıda bulundu. Tabii ki bunun yalnızca bir “kaza” olduğunu söylemeye gerek yok.

Ne tuhaftır ki sonuçta ortaya çıkan fotoğraf kapak için uygun bulunmadı (yine de çekilen fotoğrafların bazıları yeniden piyasaya sürülen CD’nin kitap çiğına eklendi). Böylelikle Hipgnosis ilk önce düşündüğü gibi, domuzun bir fo toğrafını elektrik santralının başka bir fotoğrafına yapıştırmaya karar verdi. Waters Thorgerson’u düş kırıklığına uğratlp kapak tasarımını kendisinin yap tığını söyledi. Aralarında meydana gelen kırgınlık nedeniyle Hipgnosis, “The Wall” ve “The Final Cut”ın kapak ta sarımlarını yapmadı. Albümün kapağın da ve CD Ritapçığında Nick Mason’ın kendi elleriyle yazdığı şarkı sözleri var dır.
Üç ana şarkı, uzunlukları nedeniyle Wa terssonrası Floyd konserlerinde çalın madı. Albümün tanıtımının yapıldığı “Pink Floyd In The Flesh” adlı turnede albümün tamamı çalındı. Bu, Waters gruptayken yapılan en büyük gösteri oldu.

PIGS ON THE WING i (WATERS)
Pink Floyd’un kaydettiği en kişisel kayıtlardan biri olan bu şarkı, Waters’ın o zamanki karısı Carolyne için yazdığı bir aşk şarkısıdır ve bu nedenle de şarkıyı Waters söyler. Hem bu, hem de albümün kapanış şarkısı olan karşılığı, arasındaki şarkıların ağırlığıyla taban tabana zıttır. Akustik doğası nedeniyle turne boyunca konserlerde açılış parçası olarak kullanılamadı. Böylelikle albüm belli bir sıra takip edilmeksizin çalındı. Parça Waters’ın 84/85 turnesinde de yer aldı ve turne sirasında Battersea elektrik santralindeki domuzun görüntüleri parçaya eşlik etti. Waters’ın Carolyne’den ayrılmasından bu yana da parça hiç çalınmadı.

DOGS (WATERS/GILMOUR)
Bu parça “Gotta Be Crazy”nin gözden geçirilmiş bir yorumudur. “Gotta Be Crazy”, bu albüm için tekrar yazılmasın 80 dan çok önce bile, iki yıl boyunca düzenli olarak elden geçirilen bir parçaydı. Waters’ın birleşik dağcılara yaptığı iğneleyici saldırılar, kurbanını aşağı doğru çeken mecazi bir taşa yapılan gönder melerdir. Waters’ın liste sevgisi son kıtada kendini bir kez daha gösterir.
Gilmour’ın gitarı muhteşemdir. Gilmour’ın bu parçadaki çalış biçimine hayran kalanlar, bunu Pink Floyd’un en iyi parçalarından birisi olarak nitelendirirler.

PIGS
(THREE DIFFERENT ONES) (WATERS)
Waters domuzları, başkaları için neyin en iyi olduğunu bildiklerini zanneden insanlara benzetir. Bu tür insanların arasında üçüncü kıtada sözü edilen Mary Whitehouse da vardır. Whitehouse televizyon yayınlarına sansür uygulanması konusunda kampanya başlatan bağnaz bir kadındır. Şarkıdaki bütün vokaller Waters’a aittir ve hepsi de elektronik aletlerle işlenmiştir. Ama hiçbir bölüm, ikinci kıtadan sonraki Vocoder bölümü kadar iyi değildir. Özellikle bu albüm için yapılan parçalardan birisi olan “Pigs”, yalnızca Pink Floyd’un ’77deki turnesinde çalındı. Ama Waters 1987 turnesinde parçanın kısaltılmış bir yorumunu, çaldığı bir potpuriye ekledi. 1990’dan sonra gerçekleştirdiği turnelerin bir çoğunda çalmaya devam etti.

SHEEP (WATERS)
1974 yılında “Raving And Drooling” adıyla biliniyordu. Bazen de söylenmesi biraz güç olan “Fell On His Neck With A Scream” adıyla anılıyordu. Aslında şarkının ilk satırı olan bu sözlerin izine en son, sondan bir önceki kıtada rastlanır. ‘Eğer köpekler ve domuzlar tarafından güdülüyorsak, o zaman çoğumuz koyunuz’ der Waters. Bu türden neo Marxist bir yaklaşımın kökleri, şüphesiz sosyalist yetiştiriliş tarzında yatmaktadır.
Eğer “Dogs” Gilmour’ın gitarından çıkan bir başyapıtsa, o zaman “Sheep”in bas partisyonu için de aynı şey söylenebilir. Gilmour bunu da kendisinin çaldığını iddia etmektedir. Büyük bir ustalıkla yeniden yazılan 23. Mezmur (Psalm) aslında Nick Mason tarafından söylendiyse de, albümde kullanılan versiyonda Floyd’un teknik ekibinin, adı belirtilmeyen bir üyesi tarafından söylenmiştir.

PIGS ON THE WING 2 (WATERS)
Waters, gerçekte albümün ilk parçasının ikinci kıtası olan bu kısa şarkıyı, kasvet yüklü albümü olumlu bir tonda bitirmek için kullandı.
Albüm, sürekli hareket eden bir bantın kullanımıyla, 8 kanallı bir kartuş bant biçiminde ABD’de piyasaya sürüldüğün de; 2.Bölümün hemen I.Bölümün ardından gelebilmesi için bir geçişe ihtiyaç duyuldu. David Gilmour bu işi Snowy White’ın üzerine attı.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

30 Ekim 2007 tarihinde Albümleri, Roger Waters Dönemi, Stüdyo Albümleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: