RICK WRIGHT 1943 – 2008

Rick Wright 1943 – 2008

Rick Wright, bir klavyeci ve şarkı yazarı olarak, dünyanın en büyük gruplarından Pink Floyd`un özgün saykodelik ses örgüsünün yaratılmasında büyük katkısı  olmuştu.

Onun atmosferik, caz etkili org ve synthisiser stili grubun parçalarında kimi zaman çok ön planda, kimi zaman da diğer grup üyelerine üzerlerine yaslanabilecekleri rüyasal bir alt yapı hazırlardı. Hiçbir zaman solo atarak öne çıkan bir yapısı olmadı. duygusal melodi yapılarının içindeki zengin ve derin genişliklerle biliniyordu. Piyano ve elektronik ensrumanların tınılarını çok ustaca birleştirerek Pink Floyd soundu olarak bilinen tarzın en önemli dayanağını oluşturmuştu.

 

Grupta şarkısı plağa basılan ilk üye olma ünvanını taşıyordu. 1964 yılında Liverpoollu üçlü Adam, Mike Sedgwick ve Tim Saunders`ın seslendirdiği hit parçanın B yüzünde Wright`in yazdığı ‘You’re The Reason Why’ yer alıyordu.
Wright diğer grup üyeleri Nick Mason ve Roger Waters gibi Londra`daki Regent Street Polytechnic okulundan mimar olarak mezun olmuştu.

1965 yılında Sigma 6 yada The Architechtural Abdabs adında kurdukları gruplarla kolej grubu olarak, daha sonra eşi olan kız arkadaşı Juliette Gale`in vokaliyle dans partilerinin açılış grubu oluyorlardı. Bir süre sonra gruba sanat öğrencisi Syd Barrett de katıldı ve grubun ismi Pink Floyd oldu.

İsimlerini Londranın underground müzik camiasında duyurup hatta böyle bir türün de oluşmasını sağladılar. Hatta Wright bu tarzı daha sonra “plak şirketlerinin
anlayamayacağı bir müzik” olarak tanımladı.

“Bizim ünlü veya rock `n` roll yıldızı olmak gibi bir arzumuz hiç olmadı” diyor. Kendi müzikal tarzının Miles Davis gibi caz efsaneleri olduğunu söylerdi.

Syd Barrett ilk günlerde grubun yaratıcı gücüydü fakat onun uyuşturucu alışkanlığı akli dengeside yıpranmaya yol açtı. Grubun geri kalanları ise onun kadar uyuşturucu kullanmıyorlardı.

Wright birisi gruba katılmadan önce olmak üzere sadece iki asit tribi yaşadı. Yaşadığı hoş olmayan bu tecrübelerden sonra hayatından tümüyle çıkarttı.

“Pink Floyd`un ilham gücünü uyuşturucudan aldığını düşünmek hatadır diyordu.
“Uyuşturucu kullananlar konserlerimizi izlemeye gelen kitleydi” dedi.

Yenilenen Sound

 

Syd Barrett gruptan ayrıldıktan sonra yeni gitarist David Gilmour ile grup 60ların sonlarından 70lerin başlarına doğru eksantrik pop tarzından progresif rock tarzına kendini yeniden belirleyen bir yolculuğa çıktı.

Geri vokallerde ve klavyede bazı parçalar yazarak gruba katkıda bulundu. 1969 yılında her üyeye ait bir bölümün bulunduğu Ummagumma albümünde onun 13 dakikalık enstrumental, “Sysyphus” parçası yer aldı.

 

“Summer ’68” ise ilk bir numara olan albümleri Meddle da yer aldı. Ancak onun en ünlü ilk katkısı 23-dakikalık epik Echoes adlı parçası oldu. Daha sonraki belgesellerde de açıkladığı gibi parça, Wright`in piyanonun sesini leslie anfiden geçirerek çıkarttığı ses`e dayalı tek notalık piyano sesi üzerine inşa edildi.

Rekor kırıcı

Sonraki albümleri, 1973 tarihli The Dark Side of the Moon, onların tam bir başyapıtıydı. Wright albümdeki bir çok parçanın yapımına katkıda bulunmuştu. Bunlar arasında Breathe, Time ve Us and Them bulunuyordu ancak en önemli katkısı piyano ağırlıklı The Great Gig in the Sky idi.

Albüm bugün dahi tüm zamanların en çok satan albümlerinden ve tüm zamanların Amerikan 200 listesinde 15 yıldan fazla kalan tek albümüdür.  (15 yıl olmasının sebebi listenin yapısı değiştirilmesinden dolayıdır. Albümün katalog albümleri olarak adlandırılan listedeki varlığı günümüzde de sürüyor.  – muhtemelen ölümü nedeniyle albüm yine çok satmaya devam edecektir.

Grup 1970lerin en büyük gruplarından biri haline geldi sonlarına doğru da Wright da solo kariyerine başladı.


1990lar

 

Fakat grubun içindeki ilişkiler çok sorunluydu ve Roger Waters, diğer üyeleri tehdit ederek Wright`ı gruptan çıkartmamaları halinde The Wall albümünü yayınlattırmayacağını söyledi ve bunda da başarılı oldu. Wright albüm kayıtlarından çıkarıldı fakat grubun The Wall turnesinde yer aldı.

Wright: “Benimle Waters arasında çok büyük bir kişilik çatışması vardı. Günün sonunda farkettim ki ben artık bu adamla çalışamam. Böylelikle gruptan ayrıldım” dedi.

 

Bu arada diğer grup üyeleri de Waters ile kavgalı hale gelmişti. Waters gruptan mahkemeler vasıtasıyla ayrıldı.

 

1984 yılında yeni bir tarz denemek için New Wave grubu Fashion elemanı Dave Harris ile birlikte “Zee” adında bir grup kurarak “Identity” adlı pek tutulmayan bir albüm yayınladı.

 

Gilmour ve Mason yeni Pink Floyd albümü için Waters olmadan 1986 yılında çalışmalara başladılar. Gilmour, bu vesileyle Wright`ı yeniden gruba davet etti. Teklifi kabul eden Wright albümde ve turnede yer aldı.

Son albümleri “The Division Bell” de kendine has katkılarını yaparak özellikle albüme imzasını “Wearing The Inside Out” adlı parça ile yaptı. O sene 100 konser veren grup rock tarihinin en karlı turnelerinden birini yaptı.
Bu tarihten sonra grup sessizliğe büründü. Kendine yeniden yaşama heycanı bulan Wright üçüncü eşi Milly`nin havuzda yüzerken geçirdiği depresyonun etkisiyle oluşturduğu depresyon ve (Floyd için çok değişik bir tarz olan) delilik temalı ikinci solo albümü “Broken China”`yı yayınladı. Albümde kendisine David Gilmour, Sinead O`Connor, Pink Floyd`un Momentary Lapse of Reason ve The Division Bell albümlerinden sözleri yazan Anthony Moore, basta Pino Palladino, Dominic Miller ve Floyd ile Pulse turnesinde yer alan Tim Renwick ve davulda yer alan ünlü Manu Katche katkı yaptılar.

 

20 metrelik yatıyla en büyük düşkünlüğü olan Yunan ve Virgin adalarını turlamaya başladı. Denize açılmak onun için “bir terapi idi ve bu işte çalışan herkesin edineceği stresten kurtulmanın en iyi yolu” derdi.
2005 yılında eski grup arkadaşlarıyla Live 8 konserlerinde son bir kez daha yer aldı. O tarihten itibaren grubun yeniden bir araya geleceği söylentileri yayıldı. Fakat David Gilmour`un isteksizliği nedeniyel bu birleşme hiçbir zaman gerçekleşmedi.

 

İlginçtir ki Rick Wright`ın son performansı, David Gilmour`un ekibiyle Syd Barrett anısına sahne alışı oldu. Sahnede söylediği son parça da orjinal versiyonunda ikinci vokal olarak yer aldığı, grubun yayınlanan ilk şarkısı Arnold Layne oldu.
Wright`in ölümüyle İngiliz ve dünya müzik tarihinde çok önemli bir sayfa kapanmış oldu.

 

BBC Müzik Yazarı Ian Youngs ve Okan DOĞU

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

24 Eylül 2008 tarihinde Pink Floyd Klasörü, Rick Wright, Tarihçe içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: