When The Tigers Broke Free 2

Kaplanlar Serbest Kaldığında 2

[Roger Waters]

Ve nazik kral, yaşlı George…
anneme takdirname göndermiş…
duyunca babamın öldüğünü.

Hatırlıyorum…
rulo yapılmış…
altın varaklıydı.
Ve bir gün buldum onu!
Eski fotoğraf çekmecesinde…
özenle saklanmıştı!
Ve hâlâ hatırladığımda, gözlerim yaşarır!
Majesteleri kendi özel mührü ile…
imza bile atmıştı!

Her taraf karanlıktı…
ve toprak sanki buzdan bir ten…
kaplanlar (Tiger: Alman tankları) boşaldığında zincirinden!
Ve Kraliyet Ordusu C bölüğünden…
kalmadı canlı, tek bir beden!
Kaçarlarken, bıraktılar hepsini geride!
Çoğu öldü…
kalanı da ölecekti!
İşte yüksek komuta…
böyle aldı babamı benden!

Bu parçada da Waters`ın kişisel anıları ile Pink arasında doğrudan tarihi ve duygusal bir bağlantı kuruluyor. Babasının ölüm haberinin “Kral George” tarafından gönderildiği belge ile kendi duvarına bir tuğla daha koymaktadır. Waters`ın kendi anılarında bulduğu mermiler ve silahlarla benzer duygular yaşadığı canlandırılıyor. Belki de albümde Waters/Pink`in gerçek psikolojik haliyle en direkt bağlantısı olan bölüm budur. Diğer parçalarda ise gerçekle kurgu bir araya getirilmiştir. Hatta bu kişisel gerçekliğinden dolayı albüme dahi konmamış daha sonra çıkan daha kişisel bakış açılarına sahip “The Final Cut” albümünde yer almıştır.

İlk bölümünde olduğu gibi, sözler üzerinde fazla açıklama gerektirmeyecek kadar doğrudan anlatılmıştır. Genç Pink parçanın 1. bölümünde anlatılan babasının hikayesiyle ilgili olarak daha sonra İngiliz hükümentinden onun ölümünü duyuran rulolu bir duyuruyu annesinin çekmecesinde bulur. Şarkının sözleri anlatıcının iç haleti ruhiyesi hakkında da önemli ince ip uçları içermektedir.

Pink babasının şapkasıylaİlk bölümdeki “Miserable – karanlık”, “ordinary – sıradan” kelimeleri anlatıcının alaycı bakış açısını yansıtıyordu. Bu bölümde de ilkinden farklı olmayan hatta anlatanın kimliğini de gösterip, hüzünlü olaylara dayandırarak çok daha etkili şekilde anlatılır. Parçada anlatılan babasının ölümünün İngiliz hükümeti için sıradan bir ölümden başka birşey olmadığını çağrıştıran belgesiyle anlatıcının acıları büyüyordur.Hükümet, gönderdiği belgede fabrika benzeri ölüme gönderdiği insanlara altın yaprak ve plastik damgalı kralın imzası göndererek, insan hayatlarını basite indirgemiştir. Hatta belki de bunu bir makinayla bile yapmış olabilirler diye düşünür. Sonuç olarak küçük Pink “Yüksek komutayı”, “işte babamı böyle aldılar benden” diyerek suçlamaktadır. Daha sonraki Another Brick In The Wall Part 2 ve Mother`da da rastlayacağımız sosyal yapıya olan kırıklığını ilk olarak bu parçada doğrudan dile getirir.

babasına ait ölüm belgesiHükümete, Anzio köprü harekatında askerlerin,”Tiger” olarak adlandırılan “Alman savaş tanklarının” saldırısında ölüme terk edildiği suçlamasını yapar. Hükümetin kendi güçlerine ihanet ihtimali düşük olsa bile, hükümet tarafından gönderilmiş,istatistiki belge gibi duran açıklaması Pink`in psikolojisinde biri için normal sayılabilir.

Parçanın duygusal yapısının ağırlığına rağmen bir yandan da filmin hikayesindeki anlatımı dinleriz. Okuldan dönen artık 12-13 yaşlarındaki Pink, annesinin eşyaları arasında babasının ölüm belgesini bulur. Waters`ın DVD`de anlattığı üzere belgenin yanında bir jilet ve bir kutu mermi daha bulur. Hayatında eksik olan maskülenliğin sembolikleştirilmesidir. Babasının üniformasını da bulur ve onu giyer ve görüntüler aynanın karşısında babasıyla kendini eşleştirir. Bu bir yerde fikirlerin babadan oğula, eskiden yeniye geçişini sembolize eder. Babasının giydiği üniforma ülkesinin yürüttüğü savaşın yükünü temsil etmekte. Oğlu Pink ise onun yükünü kendi yükü gibi üstüne almıştır. Bir yerde birbirlerinin jenerasyonlar arası savaşlarını paylaştıkları benzetmesi yapılıyor. Bu benzetmeyi birbirlerinin farklı görüntüleri yerine aynı aynada yaparak direkt bağlantıyı kurarız.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

29 Haziran 2010 tarihinde The Wall Analizi içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: