İnsanlık dışı duvara karşı koyun!

 

Pink Floyd grubunun kurucusu Roger Waters, müzik endüstrisinin, Filistinlilerin haklarını desteklemesini ve insanlık dışı duvara karşı koymasını istedi.

Water, boykot hareketinin, kararını vermeden önce Batı Şeria’daki duvarı bizzat görmesini istediğini, bunu kabul ederek, BM korumasıyla Kudüs ve Beytüllahim’i ziyaret ettiğini belirtti.
Roger Water, gördükleri karşısında hissettiklerini, “Hiçbir şey, o gün gördüğüm şeye beni hazırlayamazdı. Duvar, görülmesi gereken korkunç büyük bir yapı. Başka bir dünyadan sıradan bir gözlemci olan bana küçümser bir tavırla muamele eden genç İsrail askerleri tarafından korunuyor” sözleriyle kaleme döktü.
“Bir yabancıya böyle hissettiren duvarın, Filistinliler için ne anlama geldiğini tahmin edin” diyen Water, o gün yaşamları İsrail’in işgaliyle her gün ezilen Filistinlilerin kaderinden kaçamayacağını fark ettiğini yazdı.
Water, Filistinlilerle dayanışma içinde olduğunu göstermek için duvara “Sıkı kontrole ihtiyacımız yok” yazdığını ve Tel Aviv’de sahne almasının, istemeyerek de olsa Filistinlilerin gördüğü zulmü meşrulaştıracağının farkına vardığını, konserini Tel Aviv’deki bir stadyumdan, kendisini farklı inançlar arasında işbirliğine adamış tarım topluluğunun yaşadığı Neve Şalom’a taşıdığını açıkladı.
Bu konserin, 60 bin hayranının katılımıyla tüm beklentilerin aksine İsrail’in kısa tarihindeki en büyük müzik şölenlerinden biri olduğuna dikkati çeken Roger Water, konserin sonunda, İsrail hükümetinin komşularıyla barış yapması ve İsrail’de yaşayan Filistinlilerin vatandaşlık haklarına saygı duymasını talep etmeleri öğüdünü verdiği İsrailli gençlerle buluştuğunu belirtti.
Roger Water, o günden bugüne İsrail hükümetinin İsrailli Araplara haklar tanıyacak kanun yapma girişiminde bulunmadığına, duvarın, Batı Şeria’yı yasa dışı bir biçimde daha fazla ilhak ederek büyüdüğüne, sanal bir cezaevinde kapalı kalan Gazze halkının, haksızlıklarla karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.
Herkesin temel insan haklarını hak ettiğini belirten Water, yazısının, İsrail halkına bir saldırı niteliği taşımadığını, öte yandan müzik endüstrisindeki meslektaşlarına ve diğer sanatçılara, kültürel boykota katılmaları çağrısı olduğunu kaydetti.
Roger Water, yazısını, “Sanatçılar, apartayd yıkılana ve beyazlarla siyahlar eşit haklardan faydalanana kadar Güney Afrika’da Sun City’de çalmayı reddetmekte haklıydı. Ve işgal duvarı yıkılana ve Filistinliler İsraillilerle hak ettikleri barış, özgürlük, adalet ve itibar içinde bir arada yaşamaya başlayana – ki hiç şüphesiz o gün gelecek- kadar İsrail’de çalmayı reddetmek hakkımızdır” sözleriyle bitirdi.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

30 Ağustos 2011 tarihinde Roger Waters içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: