Pink Floyd’un Kurulduğu Ev Satışa Çıktı

60lı yıllarda kuzey Londra da Syd Barrett, Roger Waters ve Nick Mason’un Pink Floyd’u oluşturdukları bina satışa çıktı. Üç katlı bina o tarihten bu yana çok az bakım görmüş haliyle 20 Eylül’de 1.2 milyon pound’a açık artırmayla satışa çıkıyor.

Ev sahibi kolej öğretmeni Mike Leonard, o yıllarda geliştirdiği ışık oyunları sayesinde grubun renkli sahne performanslarında önemli rol oynadığı için kendisi de kısa bir dönem Pink Floyd’un o dönemki ekibine dahil edilmişti. Hatta bu sebeple grubun adı Leonards Lodgers – Leonard’ın Kiracıları olarak konulmuştu.

Rock uzmanları evin grubun en çok satan The Dark Side Of The Moon, Wish You Were Here ve rock opera The Wall gibi albümlere giden yolda hayati bir rol oynadığını söylüyorlar

Pigs Might Fly: The Inside Story Of Pink Floyd kitabının yazarı Mark Blake, “Genç öğrenci müzisyenlerin yaşayabilecekleri çok uygun bir ortamdı. Gruplara yaşama, sempatik ev sahibinin gürültüye aldırış etmediği prova imkanı veriyordu. Bu sayede Pink Floyd bir araya gelebildi” diyor.

Daha sonra grubun davulcusu olan Nick Mason, ve bas gitar çalan Roger Waters’ın 1963 Eylül’ünde zemin kata taşındığna inanılıyor. Solist Syd Barrett ise bir yıl sonra gelip 20 peni’ye beslenmelerine katkı yaptığı ve evde ayrıca daha sonra grubun klavyecisi olacak olan Rick Wright’ın da kiracı olduğu biliniyor.

İçerideki tozlu dekorasyona rağmen bugün bile The Tea Set isimli ritim blues grubuna evini açan Leonard’ın avant-garde müzikal havasının ip uçlarını veriyor.

Bongo davullar, tefler, büyük ev yapımı xselefon, spot ışıkları, prizma ve kristaller bu etkinin en güzel göstergeleri durumunda.

Evin deposunda ise nadir bulunan Binson Echorec 2 eko cihazı bulunuyor. Binson Barrett tarafından daha sonra David Gilmour’un geliştireceği Floyd sound’unda kullanılıyordu. 1968 yılında BBC’nin Tomorrows World (Bugün bile yayınlanan teknoloji belgeseli) programında yer alan  kendi geliştirdiği karmaşık ışık sistemi Leonard’ın atolyesinde görülebiliyor. O günkü belgeseli buradan izleyebilirsiniz http://www.youtube.com/watch?v=ayXJhiWllBs (Pink Floyd 4.46’dan itibaren görünüyor)

Son söyleşilerinin birinde Nick Mason o dönemki arabasının kaputunun evin bahçesine gömülü olduğunu söylemişti.

 

 

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, yeni amatör astronom adayı.

12 Eylül 2012 tarihinde Haberler, Pink Floyd Klasörü içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: