Üç Ünlü Floyd Albüm Kapağı Hakkında

Tüm Pink Floyd albümlerinin detaylı açıklaması için yeni yazımızı okuyun !


Fırtınanın Sonu

Ege Dündar

Pink Floyd’un unutulmaz albüm kapaklarını tasarlayan Storm Thorgerson hayatını kaybetti.
Başarısının ardındaki en büyük prensibi bilgisayar kullanmamaktı…

O albüm kapağı müzik tarihine geçmiştir. Alev almış bir adam başka bir adamla el sıkışır. Efsanevi Pink Floyd’un en unutulmaz albümlerinden “Wish You Were Here”ın kapak fotoğrafıdır bu. İşte o kapağı tasarlayan Storm Thorgerson geçtiğimiz hafta hayatını kaybetti.
Hayran olduğum birçok kapak tasarımının hikayesini onun “Mind Over Matter: The Images of Pink Floyd” adlı kitabında okumuştum.

Momentary Lapse of Reason - Mantığın Anlık Çöküşü

Pink Floyd A Momentary Lapse Of Reason

Üçünü seçip burada onun anısına paylaşmak istedim.

1- “A Momentary Lapse of Reason”
Bu albüm kapağıyla ilgili belki de en ilgi çekici şey bilgisayar üzerinden hazırlanmamış olması. Yani o yatakların hepsi gerçek! “Nasıl yani?” diyorsanız Thorgerson kitabında anlatıyor. Momentary Lapse of Reason’ın yayınlanma tarihi 1987. Grubun Roger Waters’ın ayrıldıktan sonra kalan 2 üyeyle yaptığı ilk albüm. Thorgerson, bu albüm için kapak hazırlarken grubun hasta olduğunu düşünmüş. Roger Waters’ın ayrılmasıyla grubun bir yara aldığını ve iyileşmesi gerektiği düşüncesiyle hastane yatakları kullanmaya karar vermiş. Bunların da bir nehir şeklinde insan gözünün görebildiği yere kadar uzanmasını istemiş. Bunun üzerine grubun teknik asistanlarından Lance Williams farklı hastanelerden 700 yatak, çarşaf, battaniye ve yastık bulup üç kamyona yüklemiş, Thorgerson ve
30 kişilik ekibi bu malzemeyi İngiltere’nin Kuzey Devon’da bulunan Saunton Sands sahiline götürmüş. Yarım günden uzun bir sürede demirden 700 yatağı tek tek taşıyarak sahile dizmişler ve tam bittiğinde pat diye yağmur yağmaya başlamış, tabii yataklar da mahvolmuş. Tekrardan toplanıp iki hafta sonra geri dönmek zorunda kalmışlar ve sonunda bu fotoğraf ortaya çıkmış. İlk gördüğümde bilgisayarda yapılmıştır demiştim, meğer ne emek varmış arkasında…

2- “Animals”

Pink Floyd Animals albümünün efsane olan kapağı

Pink Floyd Animals kapağı

Bu kapakta ilk dikkat çeken şey fabrikanın üstünde usulca uçar gibi görünen domuz. Bu da bilgisayar eseri değil. Aslında Thorgerson’un bu albümle ilgili ilk fikri grup tarafından reddedilmiş. Asıl fikri Roger Waters’ın “Bir fabrika kullanılmalı” demesi üzerine birlikte bulmuşlar. Albüm kapitalizme karşı sistem eleştirisini hayvanlar üzerinden anlatıyor. Kavgacı, hırçın köpekler, zorba ve zalim domuzlar ve akılsız sorgulamayan koyunlar toplumun farklı kesimlerini simgeliyor. Domuzun fabrikanın üstünde olması da bu açıdan sembolik aslında. Yaklaşık 10 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğindeki domuz şeklindeki balon, fabrikaya özellikle İngiliz Parlementosu’nun önünden geçirilerek getirilmiş. 11 fotoğrafçıdan oluşan bir ekip farklı açılar yakalamak için farklı mekanlarda şişirilmesini beklemiş fakat domuz teknik sebeplerle şişmemiş. Bir gün sonra tekrar gelmişler, bu kez şişmiş ama rüzgardan dolayı iplerini koparıp gökyüzüne doğru havalanmış. Bütün ümitler yitirilmişken o gece domuzun Kent şehrinin bir çiftliğinde bulunduğu haberi gelmiş. Koskoca domuz bahçede yemek yiyen karı kocanın yanına inmiş. Üçüncü günün sonunda fotoğraf çekilmiş.

3- “Wish You Were Here”
Albüm, grubun en eski üyelerden Syd Barret için söylediği “keşke burada olsaydın” sözleri üzerine kurulu. Uyuşturucu sorunu yüzünden ikinci albümden sonra gruptan ayrılmak zorunda kalan Syd’in bu albümün hazırlık sürecindeki yokluğu Thorgerson’a bir eksiklik hissi vermiş. Bunu nasıl ifade edebileceğini düşünürken bu fikir aklına gelmiş. Adamlardan birisinin üzerine özel şeffaf bir koruyucu koyarak onu gerçekten ateşe vermişler. Hatta ilk denemelerde adamın bıyığı alev almış. Birkaç

Pink Floyd - Wish You Were Here

Pink Floyd – Wish You Were Here

denemeden sonra
bu kareyi yakalamışlar. Thorgerson’un fotoğrafta anlatmak istediği şey
Syd Barret’ın hassasiyeti, kırılganlığı ve onun yokluğunun doğurduğu boşluk duygusu.

İşte üç albümün hikayesi. Dahası kitapta…
Aslında Thorgerson’un bu büyük başarılarının arkasında ortak bir prensip var; bilgisayar kullanmamak. Kendisine bu tutumu sorulunca şöyle cevap vermiş: “Açıkça söyleyebilirim ki tüm bunları bilgisayarla da yapabilirsiniz ancak daha sonra bunlar bilgisayarların yaptığı şeyler olup çıkar.”
Bugün baktığımda sadece müzik endüstrisinde değil birçok alanda yapılanların bilgisayarların yaptığı şeyler olup çıktığını görüyorum. Bu bir değişimin göstergesi. Adı Türkçe fırtına anlamına gelen Storm Thorgerson’un ölümü de belki bu açıdan sembolik bir anlam taşıyor. Heybetli bir yaratıcılık fırtınasının sonuna gelindi.

Milliyet

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

7 Mayıs 2013 tarihinde Merak Edilenler içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Yorumlar kapalı.

%d blogcu bunu beğendi: