Yeni Floyd Albümü ve The Big Spliff

David Gilmour’un karısı Polly Samson bugün attığı Tweet’te son zamanlarda çalışmalarına başlayan David Gilmour’un yeni albümü Pink Floyd adı altında Ekim ayında ”The Endless River” adıyla çıkartacağını duyurdu. Çalışmaların temelinde Rick Wright’ın son çalışmaları yer alıyor.

Buna ilaveten Gilmour’un vokalisti Durga McBroom Facebook hesabından yaptığı açıklamada çalışmalarda ayrıca 1994 yılında hazırlanan ancak yayınlanmayan elektronik The Orb grubu tarzındaki ambient çalışma ”The Big Spliff” üzerinde de çalışıldığını söyledi. Benzer bir açıklama da grubun ses teknisyeni Andy Jackson tarafından yapılarak yıllar içerinde gizli bir şekilde kayıtlar üstünde çalışıldığını söyledi.

Bütün bunların ışığında şimdi merak edilen şey ”The Big Spliff” neydi, nasıl oluştu?

Pink Floyd’un “Gizli” Albümü – The Big Spliff

Pink Floyd in Studio

Eminiz ki pek çok hayran bu yeni kayıtları merak edip dinlemek için can atıyor. Ancak pek çok kişi de şu ana kadar bu albümü bir şekilde zaten dinlemiş bulunuyor.

Ambient müzik tarzındaki The Big Spliff öyle gözüküyor ki bu yeni albümün temelini oluşturuyor. PULSE DVD’sinde bir kısmı yayınlanan efektli Soundscape Pulse turnesindeki konserlerden önce seyircilere çalınıyordu.

Geçtiğimiz aylarda duyurulan ve bugünlerde satışa çıkan The Division Bell albümünün 20 yılı anısı box setine hayranlar bu albümün eklenmemiş olmasına kızmışlardı. Şimdi bunun nedeni anlaşıldı ki albüm yayınlanmak için kutudan hariç tutulmuş. Üstüne vokaller ve yapılan diğer şarkılarla bir Pink Floyd albümü olarak yayınlanıyor. Bu durum Freddie Mercury öldükten sonra bıraktığı kayıtlarla hazırlanan Made In Heaven albümünü hatırlatıyor. Ambient tarzından dolayı da Rick Wright ağırlıklı bir albüm olacağını söylemek sanırım yanlış olmayacaktır. Yapım aşamasında getirdiği çok sayıdaki şarkıya rağmen ”basım” aşamasına geçilemediği anlaşılıyor.

Polly’nin verdiği bilgilerden albümün içinde sözlü şarkılar bulunan enstrumental bir albüm olduğu izlenimi ediniliyor. Hatırlanacağı gibi Polly Samson The Division Bell albümündeki pek çok şarkının sözünü yazdığı gibi Rick Wright da aralarında Cluster One, What Do You Want from Me, Marooned, Wearing The Inside Out ve Keep Talking’in de bulunduğu pek çok şarkının bestesine imzasını atmıştı. Bu sayede albümün Richard Wright anısına bir saygı niteliği taşıyacağı anlaşılıyor.

Yeni Waters ve Gilmour Albümleri De Mi?

Eylül ayında David Crosby ve Graham Nash’in vokal yaparak duyurduğu David Gilmour solo albümü de eklendiğinde ortaya üç yeni albüm olasılığı çıkmış bulunuyor. Andy Jackson bu pazartesi (7 Temmuz 2014) resmi açıklamanın yapılabileceğini duyuruyor. Bu heyecan verici gelişmelerden anında bilge alabilmek için Facebook sayfamızı, grubumuzu ve Twitter hesabımızı takip ederek güncel gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

6 Temmuz 2014 tarihinde Pink Floyd Klasörü, The Endless River içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: