Floyd Şarkılarındaki 16 Sır, Şaka ve Sembol

 • Syd Barrett için besteledikleri “Shine On You Crazy Diamond” şarkısının sözleri Syd olacak şekilde akrostiş yapılmıştır.

 • “See Emily Play” şarkısının tümüyle bir halisinasyon sonucu yazılmış olması ihtimali yüksektir. Syd Barrett şarkıyı konserleri sonrası ormanlık bir alanda uyandığında gördüğü bir kız için yazdığını söyler, fakat kızın gerçek olmadığı söylenir.
 • ”Have A Cigar” şarkısındaki vokali he men tanıyamamanızın nedeni şarkıyı İngiliz folk şarkıcısı Roy Harper’ın söylemiş olmasıdır ve plak şirketi yöneticisinin ağzından söylenmektedir.Roy Harper


  • Meddle albümündeki Fearless şarkısının sonunda stadyumda söylenen şarkı Liverpool takımı taraftarlarınca her maçta söylenen bir tezahürattır.
  • Wish You Were Here albüm kapağındaki yanma teması pek çok şeyi temsil ediyor: Syd Barrett’in zihinsel yanışı, grubun telif haklarının ödenmesideki tartışmalar ve daha geniş anlamda müzik endüstrisinde yaşadıkları genel hayal kırıklığını temsil etmekte.
   Pink Floyd - Wish You Were Here

   Pink Floyd – Wish You Were Here

    

 

 

 

 

 

 

 

 • The Dark Side of the Moon albümü boyunca duyulan konuşmalar Abbey Road Stüdyolarında bulunan kişilerle yapılan görüşmelerde yapılan kayıtlardır. Roger Waters bir dizi felsefi sorular içeren kartlar hazırlayıp bir cevaplandırmalarını istemiştir.
  Dark Side Albüm kapağı

  Pink Floyd – The Dark Side of The Moon

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 • ”Time” şarkısının başında duyulan saatler ve alarm çanları, Alan Parsons tarafından albümden önce bir antikacıda herhangi bir quadrofonik kayıt demosunda kullanmak için tek tek kaydedilmişti.
  Pink Floyd Time

  Pink Floyd Time videosundan

 • The Dark Side of the Moon albümü boyunca duyulan “Delinin gülüşü”grubun turne menajeri, Naomi Watts’ın babası Peter Watts idi.

  Peter Watts (ortadaki)

 • ”Eclipse” parçasının sonunda duyulan söz Abbey Road stüdyosunun kapıcısına aittir. Orjinal hali yakından dinlendiğinde lobide çalan The Beatles’in ”Ticket To Ride” parçasının kemanları duyulabilirdi.

  Pink Floyd – The Dark Side of The Moon gif

 • The Wall albümü tek bir karakterin hikayesini anlatmasına rağmen “Another Brick In The Wall Pt. 2,” şarkısında bir kez bile ”ben” kelimesi geçmez. Bu uygun adım yürüyen çekiçlerle birlikte kurumsallık ve mahkumiyeti sembolize eder.

“Wish You Were Here” şarkısının başındaki hışırtılı, düşük kalitedeki radyo tarama sesi David Gilmour’un otomobilinde kaydedildi. Bunun için cihazlar Abbey Road stüdyolarının dışına taşınmıştı.
Pink Floyd - Delicate Sound Of Thunder konseri

 • Comfortably Numb şarkısında geçen “My hands felt just like two balloons – Ellerim sank iki balondu” sözü gerçekten de Roger Waters’ın çocukluğunda yüksek ateş sonucu yaşadığı bir halisinasyon sonucu hissettiği bir durumdu.
  Roger Waters Haziran 2006

 

 

 

 

 

 

 • The Wall albümünün film versiyonunda izlenen Pink’in kaşlarını ve saçlarını kazıdığı sahne gerçekte de yaşanmış bir durumdur. Yaşadığı çöküntüden sonra tam da onun için hazırlanan Wish You Were Here albümünün kayıtları sırasında bu şekilde grubu ziyaret etmişti.

  Syd Barrett 7 yıl sonra birden bire ortaya çıkıp grubu bu halde ziyaret etmişti.

 • “Learning To Fly” şarkısının başında duyulan kuleyle pilot arasındaki konuşma gerçekten de Nick Mason’un uçuş dersleri sırasında yapılmış görüşmeye aitti.
  Pink Floyd'un davulcusu

  Nick Mason

   

 

 

 

 

 

 

 

 • Animals albümünündeki ”pigs – domuz” otoriteyi,  ”sheeps – koyunlar” domuzların emirlerini uygulayan, olaylara karışmayanları temsil ederken, ”dogs – köpekler” ise isyan ederek domuzları devirmek isteyenleri temsil ediyor.
  Animals

  Pink Floyd – Animals

 • Pek çok kişi The Dark Side of the Moon ile The Wizard of Oz arasındaki uyumu bilir ancak 23-dakikalık “Echoes” da tesadüf bir şekilde Stanley Kubrick’in 2001: A Space Odyssey final sahnesiyle de sinamatik bir uyum içerisindedir.
  Space Oddysey

  Stanley Kubrick’in 2001 Uzay Macerası

  http://www.buzzfeed.com sitesinden.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

30 Temmuz 2014 tarihinde Listeler, Merak Edilenler, Yeni Başlayanlar İçin içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: