Pink Floyd Hakkında Bilinmeyen veya Yanlış Bilinen 15 Şey

İngiliz The Times tarafından yayınlanan bir yazıda Pink Floyd hakkında genellikle bilinmeyen 10 konu ele alındı. Orjinali Mark Blake tarafından yazılan yazıda grubun öyküsünü anlatan “Pigs Might Fly” kitabından alınan ilginç bilgiler yer alıyordu.

Çeşitli sitelerde kulaktan dolma hatta ve yanlış tercümelerle verilen bilgilerle karşılaşıldığından yazıdaki maddeleri güncelleme zarureti hasıl oldu;

İşte Pink Floyd hakkında muhtemelen yanlış bildiğiniz veya bilmediğiniz 15 şey;

1 – 741 Hafta mı?

Billboard 200 listesinde 741 hafta kalmıştır. Bu eksik bir bilgidir. Albüm aslında 741 haftadan çok daha uzun süre Billboard listesinde kalmış ve kalmaya da devam etmektedir, sadece dergi 1988 yılında eski albümler için kategori yaratma baskısı altında kaldığından 741 hafta sonra kategorili yeni sıralamaya geçildiği için o sayı verilmektedir.

2 – Another Brick In The Wall albümü mü?

”Grubun ”Another Brick İn The Wall” albümü dünya çapında 4 milyondan fazla satmıştır. Dünyadaki sert eğitim sistemine sahip yatılı okulları protesto ettiği bu albüm grubun en başarılı albümüdür.”

Pink Floyd’un böyle bir albümü yoktur, The Wall adlı albümü vardır ve albüm 23 milyonun üstünde satmış, satmaya da devam etmektedir. Yazıda geçen 4 milyon Another Brick In The Wall Part 2 single’ının satış miktarıdır.

3 – Stephen Hawking kapak yapmış

Bilim adamı Stephen Hawkin ise albüm kapağının görüntüsünde katkı sağlamıştır.”

Stephen Hawking’in sadece ses kayıtları Keep Talking parçasında kullanılmıştır, albümün kapağına herhangi bir katkısı yoktur.

4 – Yok daha neler

‘David Gilmour gruba, o yıllarda mankenlik yaptığı için ve grubun görüntüsünü hoş göstereceği için alınmıştır.”

Elbette böyle saçma bir sebep olmamıştır. Ama yakışıklı olması artı bir puan olmuştur.

5 – En meşhur roadie (grup hammalı)

1967 yılında Pink Floyd Pete Watts adında daha sonra onların şef ses mühendisi olacak birini işe aldı. Kendisini ayrıca Dark Side Of The Moon albümünde gülerken duymaktayız. 1976 yılında öldü. Kızı Naomi ise grupla birlikte turnelerde büyüdü. Daha sonra model ve aktrist olarak meşhur olan Naomi Watts 21 Grams, Mulholland Drive ve King Kong gibi ses getiren filmlerde başrolde yer aldı.

 6 – Başladığı gibi bitti

Grubun ilk ve son albümlerinin başındaki ve sonundaki konuşmalar herhangi bir grup üyesine değil menejerlerine aitti. 1967 yılındaki ilk albümleri The Piper At The Gates Of Dawn albümünün açılış parçası Astronomy Domine`nin girişindeki megafonda duyulan sesler yardımcı menejer Peter jenner`in astronomik data okuyuşuydu. Son albümleri The Division Bell de duyulan son sesler ise vefat eden son menejerleri Steve O`Rourke`a aitti. Telefonda David Gilmour`un oğlu Charlie ile konuşurken kazara ailenin telesekreterine kaydolmuştu.

7 – Ayın gizli yüzü

1969 yılında Apollo`nun aya inişi sırasında BBC de yayınlanan “Ya Yeşil Peynirden Yapıldıysa” isimli programda Pink Floyd bugüne kadar hiç yayınlanmayan Moonhead parçasının seslendirdi.

8 – Hiçbirşey Ziyan Edilmedi

Hard Rock grubu Def Leppard`ın 1981 yılı albümü High`n`Dry`ın kapağı Pink Floyd albüm kapaklarını da hazırlayan firma Hipgnosis tarafından boş bir havuza doğru araba süren şöför olarak resmedildi. Yıllar sonra aynı o kapağın aslında 1970 yılında Atom Heart Mother için önerildiğini fakat grup tarafından reddedildiğini öğrendik. Grup meşhur inek resmini tercih etmişti.

9 – Domuz uçabilir tohum uçmaz

1980lerde basçı ve besteci Roger Waters gruptan ayrıldığında grup aleyhine isim hakkı ve meşhur “uçan domuz” balonuyla ilgili hukuki bir savaş başlattı. Waters domuzun kendi fikri olduğunu iddia etti. Grup daha sonraki yıllarda telif hakkı ödememek için yeni bir uçan domuz dizayn etti. Bu domuzun dişi olan orjinalinden farkı kocaman testislerinin olmasıydı.

10 – Big In Japan

1960’larda Floyd önderi Syd Barrett`in annesi Cambridge Hill Road daki evlerine sık sık pansiyoner alırdı. Bunlar genellikle üniversite öğrencileri olurdu. Bir keresinde de gelecekte Japonya Başbakanı olacak Junichiro Kouzumi`yi misafir etmişti.

11 – Sharon Osbourne`den önce Floyd vardı.

Melody Maker dergisinin (artık kapadı) 1971 albümü Meddle hakkında ilgisizce yazdığı yazıya sinirlenen grup, derginin yardımcı editörü Michael Watts`a bir hediye gönderdi. Bir yılbaşı hediyesi olmasını bekleyen Watts paketi açtığında yaylı bir boks eldiveni fırladı.

12 – Gizli Caz öğesi

Wish You Were Here parçasının sonunu yeterince yüksek dinlerseniz belki caz virtüözü Stephane Grappellinin keman solosunu duyabilirsiniz. Kendisi o tarihte Abbey Road stüdyolarında yan odada çalışmaktaydı.

13 – Ayda Wings Yok

Pink Floyd’un Dark Side Of The Moon albümünün parçaları arasında bir çok konuşma duyabilirsiniz. Bunlar roadieler Pete Watts ve Chris Adamson, Abbey Road Stüdyolarının kapıcısı Gerry O’Driscoll, Waters tarafından kendilerine sorulan tesadüfi sorulara cevap verdiler. Paul ve Linda McCartney de o sorulara cevap verenler arasındaydı. Fakat albümün tamamlanma aşamasında çıkartıldı. Waters “çok komik olmaya çalışıyorlardı” dedi.

14- Tabi ki seks olmalıydı

Ummagumma grubun 1969 yılı albümünün adıydı. Kelime grubun arkadaş çevresi tarafından üretildi. Cinsel ilişkinin argo ifadesiydi.

15 – Herşey bir tükürükle başladı

The Wall albümünün fikri, 1977 tarihinde Montreal konserinde Roger Waters’ın çılgınlık yapan bir hayranına tükürmesinden pişmanlık duymasıyla başladı.

Bonus

”Ayrıca, Dark Side of the Moon albümünün Wizard of Oz filminin soundtrack’i olarak yapıldığı söylenir. Film ve albümü aynı anda açıp izlerseniz film ile albümün harika bir uyumla gittiğini görürsünüz. Albümün, Wizard of Oz filminin arkasına yerleştirilip oluşturulan bir versiyonu bile vardır. CD olarak.”

Böyle iddialar olsa da bunlar gerçeği yansıtmaz, Nick Mason her filmin çeşitli müziklere uyabileceğini söyler.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

17 Eylül 2014 tarihinde Listeler, Merak Edilenler, Pink Floyd Klasörü, Yeni Başlayanlar İçin içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Pink floydun 2 tane çekiçli trust us sembolü ne anlama geliyor biliyor musunuz?

    Beğen

    • Çekiçler yapıcı olduğu kadar Yıkıcı da olan güçlerdir. Devlet veya ülkedeki güçler ve onların Bize Güvenin mesajları. Ancak Waters bu şekilde bunun bir aldatmaca olduğuna işaret ediyor.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: