Waters, Gilmour İle Hiç Bir Zaman Arkadaş Olmadık

Barış ve sevgi vaat eden biri için, Roger Waters çok kavgacı kalır. Sağcı politikacılara ve “açgözlü” şirketlere düzenli olarak konuşan 73 yaşındaki müzisyen, eski Pink Floyd gitaristi grup arkadaşı Dave Gilmour ile 30 yıldan uzun süredir kavga ediyor ve tartışmalara dahil oluyor.
Dört kez boşanmış olan Waters ile New York’ta bir kayıt stüdyosunda buluştuğumda, “Tabii ki savaştayım,” diyor. Gilmour’a karşı giriştiği peş peşe düşeni göz önüne alarak, sanırım bu sürpriz olmamalı. Gilmour’a karşı giriştiği kan davasını göz önüne alırsak, sanırım bu sürpriz olmamalı. Ancak, banka hesabındaki milyonlara ve Londra’daki V&A Müzesinde açılmak üzere olan Pink Floyd sergisine Waters’ın verdiği katkı ile ben yumuşamış olabileceğini varsaydım. Hiç de öyle değildi.

“Dave ve ben arkadaş değiliz, hiç değildik ve bundan sonra da olacağından şüpheliyim” diyor. “Bu gayet normal, olmamız için de bir sebep yok”diyor.

Their Mortal Remains adlı sergi, elle yazılmış sözlerden müzik aletlerine, orijinal sanat eserine ve grubun ünlü şişirilebilir sahne aksesuarlarına kadar, 350’den fazla eseri açığa çıkarırken V&A 2013 David Bowie şovunun benzeri gerçek bir gişe rekorunu kırmayı vaad ediyor .

Nick Mason & Roger Waters

Waters, sergi için mutlu olduğunu söylüyor ancak söz yazarlığında şarkı sözleri, melodi ve düzenlemelere ilişkin konular üzerine yapılan bir görüşmeler sırasında, grubun kendisine ve onun müzikal yeteneklerine bakışlarına karşı hala taşıdığı kanaat açıkça görülüyor.

“Müzik benim için büyük önem taşıyor” diyor. “Söylemek aptalca olabilir, ancak yıllar geçtikçe bunun için yeterince itibar görmedim. Rick [Wright, klavye] ve David’ beni gençken biraz önderleri olduğum ancak müzikle uğraşmamam gerektiği, çünkü müzikal biri olmadığım fikrini yaymaya çalıştılar. Bu kesinlikle saçmalıktı. Onların iki katı müzisyendim. Böyleyim. Benim içimde. ”

Dinleyiciler, Waters’ın 25 yıl sonra çıkaracağı bu ilk solo albümle bu iddiayı değerlendirebilir. Plak savaş kışkırtıcılığı yapan hükümetlere karşıt Waters’ın mültecilerin durumunu üzüldüğü, diğer yanda Donald Trump’ı sersem olarak niteleyişiyle modern dünyadaki eşitsizliklere şiddetli tepkiler gösterdiği siyasi açıdan yüklü bir konsepte sahip.

“Başkan Trump’ın herhangi biriyle empati kurmasına imkânı yok. Aşk hakkında konuşursan, ona Svahili dilinde konuşmak gibi gelir – anlayamaz. Ama yine de orada olduğuna inanıyorum. ‘Biz ve onlar ‘diye bir şeyin olmadığı fikrini çok seviyorum. “

Waters’ın önümüzdeki turu Dark Side of the Moon’dan gelen klasik şarkıdan sonra Us + Them olarak adlandırılıyor. Mayıs sonunda Amerika’da başlıyor. The Wall’a yaptığı önceki tur, bir solo müzisyen tarafından elde edilen en yüksek hasılat. Görünüşe göre, Trump, 2010 yılında Madison Square Garden’da bir şovda bulundu ancak aralık ayında ayrıldı. “Duvarı inşa ederken gördü, ancak parçalanmasını beklemedi.”

“Echoes’tan bu yana dönmekte olduğum bir temayı tanıyorum (1971’de Pink Floyd’un Kadehi’nden). Bu, paylaştığımız bir insanlığa takıntılı bir inançtır, ki bu da sizin kim olduğunuzu, sizinle empati kurmamızı mümkün kılar. Fakat bazılarımız için, çok derine gömülür ki ona hiç dokunmayacağız.

“Nick’i seviyorum. Ve da beni seviyor. Biz her zaman yakındık ancak arkadaş olmadan da yaratıcı olabilirsiniz. David ve ben birlikte gerçekten harika çalışmalar yaptık, ikimiz olmasaydık olmayacaktı. “

”Serginin nasıl olacağı konuşulurken benden sonra yapılanlar ile karıştırılmasına karşıydım. Onlarla alakam yoktu. Bu halledildi. O bölüm başka odaya taşındı.”

Peki sergide o bölümü gezecek misiniz?

“Sanırım o bölümden geçmek gerekiyor. Ona göre tasarlandı. Kaçış yok sanırım. (Gülüyor) Neyse, bana uyar, kaçış yok!.”

Albüm, garip bant döngüleriyle ve Waters’ın kurutulmuş, eliptik anlatısı ile bağlantılı geniş synth’lerin sonik manzarası, parıltılı akustik gitarları ve kubbeli davulları arasında, hüzünlü üzüntü, haklı öfke ve dünyevi yorgunluk duyguları arasında tonlarca sapmalar gösteriyor. Floyd’un The Dark Side”nden The Wall’a kadar olan klasik 70ler eserini büyük ölçüde andırıyor. Waters bunu Radiohead yapımcısı Nigel Godrich’in katkısına bağladı.

“O bir Floyd hayranı. Sanırım bunun bir çeşit saygı olduğunu itiraf edecektir. Bulunan tüm sesler ve ses efektleri, analog bant halkaları kullanılarak yapıldı. Bunu deneyen birini görüşümden bu yana 50 yıl geçti. Rastlantısal niteliğini seviyorum. Bunu 1969’da Floyd’da yapıyorduk. Gösterinin bir noktasında sahnede küçük bir transistörlü bir radyo, önüne bir mikrofon olacak. Çalmayı bırakıp radyoyu açacağız. Gidip bir fincan çay içeceğiz.”

http://www.telegraph.co.uk/sitesinden alınmıştır.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

5 Mayıs 2017 tarihinde Haberler, Roger Waters, Roger Waters Albümleri içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Kendini yüksekte gören her zaman çakılır. Bu sebepledir ki az kesim tarafından tanınan bir sanatçıdır. Sonu iyi değil.

    Beğen

  2. Az kesim tarafından tanındığı doğru değil. Roger Waters –
    The Wall turnesi dünyanın en büyük gelir getiren 3.turnesi olarak U2 ve Rolling Stones’dan sonra gelmektedir.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: