Pink Floyd Albümlerinin Detaylı Satış Analizi

Streaming Satışları

Streaming iki türden oluşur; ses ve video. CSPC metodumuz her şarkının bu her iki türde de gerçek popülerliğini daha iyi şekilde yansıtıyor. Her iki alan için ana veri kaynağı sırasıyla Spotify ve YouTube’dur. Spotify, Fixing Log makalesinde ayrıntılarıyla belirtildiği üzere, streaming platformlarındaki 212 milyon kullanıcıdan 132 milyonu temsil ediyor ancak YouTube, endüstri için gelir sağlayan tek video platformudur. Aşağıda, bahsi geçen makalenin eşdeğerliği verilmiştir:

Ses Akışı – 1500 çalma = 1 albüm
Video Akışı – 11.750 görüntü = 1 albüm

Albümler Satışları = 212/132 * Spotify streaming / 1500 + YouTube görüntülemeleri / 11750

Pink Floyd’un diskografisindeki bu iki albüm, Syd Barrett’ın katkısıyla bilinmesine karşın tam bir hit içermiyor. Bu iki albümdeki en güçlü parça, nispeten gösterişsiz 7 milyon Spotify stream ve 10 milyonu aşkın YouTube görünümü ile Astronomy Domine.

Bu dönemdeki tüm şarkıların yaklaşık 1 milyon kez dinlenmiş olması albümlerdeki hit eksikliğini kapatmıyor. Bu, sırasıyla The Piper At The Gates Of Dawn için 24.000 ve A Saucerful Of Secrets için 11.000 adet eşdeğer albüm satışına denk geliyor.

Temalarla dolu soundtrack albüm More ve daha sonra yarısı konser yarısı solo şarkılar içeren Ummagumma ile Pink Floyd 60’lı yılların rock gruplarının standart yörüngesinden uzaklaşıyordu.

Bu dönem için sadece 14.000 eşdeğer albüm karşıtı dinleme ile bu albümlerden pek fazla bir getiri bulunmuyor.

Albümlerinin The Dark Side of the Moon öncesi albümlerinin herhangi bir hit şarkı olmadan ulaştığı satış rakamları olayı ilginç hale getiriyor.

Meddle, One of These Days, Echoes ve Fearless gibi üç orta derecel hit şarkı içeriyordu. Buna karşın Atom Heart Mother’a 10.000, Meddle, 33.000 ve Obscured By Clouds’a eklenecek 15.000 eşdeğer albüm satışı eklendiğinde dahi etkileyici bir miktara ulaşılmış olmuyor.

 

Bekleneceği gibi, The Dark Side of the Moon, önceki albümlere oranla inanılmaz büyük artış sağlar. 1973’te piyasaya sürülen bir albüme göre şarkıların tümünün 15 milyonluk Spotify dinleme rakamını aşması oldukça şaşırtıcı bir başarıdır. 78 milyonluk Money ile başta gelen şarkının ardından ikinci sırada 52 milyonluk dinleme rakamıyla Time geliyor. Genel olarak, albümün 392.000 albüm satışına eşdeğer rakam tutturduğunu söyleyebiliriz. Böyle eski bir LP için kesinlikle muhteşem bir sayı olsa da, Coldplay ya da Eminem gibi 2000’lerin en büyük albümlerden oldukça uzaktır.

Benzer şekilde, Wish You Were Here şarkısının dinleme rakamı Spotify’da 125 milyon, YouTube’da ise 393 milyon. Albümün tamamı, 5 ile 13 dakika süren şarkılarına rağmen 255.000 üstü albüm eşdeğeri satışa ulaşımış durumda. 

Animals albümü ise aynı sorunu yaşayarak, 10 dakikayı aşan 3 güzel parçaya sahipse de sadece 35.000 albüm eşdeğeri satışı ile aynı başarının yanına yaklaşamıyor.

 

Wall albümü 26 şarkı içerdiğinden öncekilerden tamamen farklı özellikler taşıyor. Bu, 527.000 albüm eşdeğer satışına dayanan genel performansını kuvvetlendiriyor. Bu rakam, Another Brick (Bölüm II) tarafından yaklaşık 100 milyon, buna ilaveten

84 milyonda Comfortably Numb ve 47 milyonluk Hey You adlı şarkılarla destekleniyor.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

23 Haziran 2017 tarihinde Haberler, Listeler, Merak Edilenler, Pink Floyd Klasörü içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: