Ginger-David Gilmour Çiftinin 1978 Yılından Türkiye Anısı

[GÜNCELLEME] Ginger Gilmour’un olayla ilgili yeni yorumu yazının sonunda
David Gilmour’un 1975 -1990 yılları arasındaki ilk eşi geçtiğimiz yıl Gilmour ve Pink Floyd ile yaşadığı anılarını ‘Memoirs from Bright Side of The Moon -Ayın Parlak Yüzünden Hatıralar’ adlı kitabında toplamıştı. Kitaptan Türkiye ve Marmaris ile ilgili bölüm şöyle: (Okurken o yılların Geceyarısı Ekspresi etkisini hatırlamak gerekebilir)Denizlerin Üstündeki Antik Tarih 1978 Yazı

David Gilmour 1978 Türkiye

David Gilmour 1978 Türkiye

O yıl biz sevgili arkadaşımız Christian Mouzon’un davetiyle Türkiye’ye bir gezi yaptık. Amaç evde oluşmaya başlayan gerilimi biraz olsun azaltmaktı. Christian ve ailesi yazın Lindos’a gelince Sandro Somare’nin “Plimiri,” adındaki yatını temin etme işini üstlendi. O sanki ailenin bir üyesiydi ve genellikle kışlarını İtalya’nın Tuscany bölgesinde Sandro ile birlikte geçirirdi.

Gözleri parlayarak yaşadıkları pek çok büyük macerayı bizlere anlatan Lindosdaki arkadaşlarımız yüzünden Türkiye’ye gitmeyi uzun yollardır istiyorduk. Alice artık yeterince büyümüştü ve güvendiğimiz bakıcısı Jeannie Bell de Lindos’daki Aunty Mary’den bir hafta kadar ayrılabilmemize imkan tanıdı. Böylece yola çıktık. Planımız Rodos’dan ayrılmak gündüz gözüyle Türkiye’nin güney kıyılarını görmekti. Büyüsü bizi çağırdı. İlk limanımız Marmaris’ti, çünkü pasaportlarımızı Türkiye’ye girmeden önce hatta daha denizde bile damgalatmamız gerekiyordu.
Marmaris, ülkenin Saint Tropez’si olarak kabul edilir. Geceleri, koy birçok restoran, otel ve diskonun parlak ışıklarla aydınlanır. Batı müziğiyle karışan doğu müziği, geliş gecemizde, kıyıda yemek yerken sıcaklıkla beraber etrafa yayılıyordu. Christian şehiri tanıyordu ve bizi göbeğindeki pazara götürdü. Hafif esintiyle tezgahlarda asılı halı ve nakışlar sallanıyordu. Havada, baharat, kurutulmuş balık ile tavuk ve eşeklerin gübrelerinin kokusu vardı. Türkiye’de renkler bayram ediyor, teknelerde bile. Her rengin canlılığı Yunanistan’dan farklıydı. Sandalyelerdeki turkuazlar ve sarılar ile karışık tablolardaki mavi boyaların renkleriyle ben uçtum.

Ginger Gilmour 1978 Marmaris Türkiye

Yaptığı hırsızlıktan ötürü parmakları kesilmiş tezgahların altında oturan bir adam dileniyordu. Çok üzüldüm ve ona yardım etmek istedim, ancak David beni çekip kısık sesle konuştu, “Yapma, hiç bir şey yapamazsın“ dedi ve başka diğer tarafa götürdü. Duygularımı dile getiren bir ses tonuyla fısıldadım, “Ama bu trajik! Korkunç! “Ben zaten ne yapabilirdim bilmiyorum. Bu, Türkiye’de kanunların suçla baş etme yollarından sadece biriydi. Bana daha sonra söylenen daha kötü hikayeler de vardı. Bu şok edip zihnimi açan şey birçok kültürde olan bir şeydi. Bir insanın geleceğini böylesine cezalandırmak. Ne geleceği? Parmaksız bir hayat? Bu gibi şeyler beni gerçekten rahatsız etti. İç sesim “İnsanlık daha çok şefkat, daha fazla bilgelik bulmalı!” diye bağırdı. Yardıma ihtiyacımız var!”

Ginger Gilmour’un bu anektoduyla ilgili olarak sevgili Sezai Başar abimizin verdiği tepkiye Facebook’da bir yanıt yazdı.
‘Yorumunuz için teşekkürler. O olaydan sonra bu konuyu düşündüm. Eğer devletin bile bir kanunu yoksa bu super ve ben Türkleri nazik Bulmuştum. Fakat bazı kasabalarda veya kişilerin kendi kanunlarını yürütüyor olma ihtimali var. Bütün dünyada şimdi ve geçmişte pek çok zalimlik gördüm. Umarım dediğin gibi bir…. kazadır.
Sevgiler Ginger”

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

15 Kasım 2017 tarihinde David Gilmour, Haberler içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: