Gilmour Neden 120 Gitarını Sattığını Açıkladı: ‘Her Şey Bir Gün Gitmeli, Daha Emekli Olmuyorum’

Dün (29 Ocak 2019) hepimizi şaşırtan haberde David Gilmour aralarında ünlü kendine ait bir kitabı bile bulunan Black Strat gitarı da dahil olmak üzere tüm Pink Floyd ve solo albümlerinde kullandığı 120 gitarı yardım amaçlı satışa çıkarttığını duyurdu.

Üzerinden çok geçmeden Rolling Stone dergisine sebebini de açıkladı, işte yaptığı açıklamanın çevirisi:

“Bu gitarlar bana çok faydalı oldu” diyor Rolling Stone’a İngiltere’deki evinden bir telefonla. “Onlar benim arkadaşlarım. Bana bir sürü müzikler verdiler. Sadece şimdi gidip başkalarına hizmet etme zamanlarının geldiğini düşünüyorum. Onlarla çok zaman geçirdim. Ve elbette, biriktirecekleri para, dünyada çok büyük miktarda iyi bir şey yapacak ve benim niyetim bu.”

Açık artırmanın geliri, Gilmour’un on yıllardır sürmekte olduğu yardım kuruluşuna fayda sağlayacak. “Para, açlıkla mücadele, evsizler ve dünyanın dört bir yanında yerinden edilen insanların daha büyük ihtiyaçlarına gidecek” diyen Gilmour, hayır kurumlarının hem küresel hem de İngiltere merkezli olduğunu belirtti. “Toplanacak para ile elinden geldiğince yapabileceğinin en iyisini yapıp gezegenin dengesini korumak için en iyi şekilde çalışacağız” diyor.

Onlardan daha az şanslı olanlara yardım etmenin yanı sıra, Gilmour satışı bir temizlik işi olarak da görüyor. Aslında, koleksiyonunun parçalarını daha önce 1987’deki Momentary Lapse of Reason’dan beri satmayı planlıyor, ama bir türlü ilgilenemiyor. “Bir antika haline gelmek ve bir sürü gitarla oturup hiç bir şey yapmadan durmak istemedim” diyor. “Açıkçası, çoğu gitarı yeterince çalacak vaktim olmadı. Onlar diğer insanlara neşe verecekler. ”

Bu gitarları satmak fikri nasıl oluştu? Odaya bakarken birden “Ne çok fazla gitarım var” diye mi düşündün?
Bu, uzun zamandır beni korkutuyor. Daha önce bir işleme başladım ve birkaç kez dışa vurdum. Bu sefer olacak. Hem onların bir kısmını kaybettiğim için üzgünüm hem de üstesinden geleceğim için rahatladım ve iyi olacağına inanıyorum. Belirli bir gitara ihtiyacım olursa, dışarı çıkıp bir tane daha alacağım. Onlar benim ticaretimin araçları. Bana müzik verdiler, ama sonunda kullandığım araçlar.

120 civarında gitar satıyorsun. Koleksiyonunuzun yüzde kaçı bu?
Dürüst olmak gerekirse, bilmiyorum. Kalan bir kaç tane var. Çoğaltıldıkları için tutacağım veya fiziksel olarak ayrılamadıklarım var.  Sanırım 20 tane gitar tutacağım.

Anladığım kadarıyla belirli bir şarkı için “doğru gitar”ı tutma inancına sahip değilsiniz.
Gitarlar size verdikleri şeyde özeldir, ancak bazı insanların belirli bir enstrümanda gömülü olduğunu düşündüğü özellikler konusunda aşırı duygusal değilim. Çok çaldığım gitarlar, en yakın olanlardır.

Black Strat hakkında konuşalım. Bu hoşçakal demek için zor olmalı.
Biliyor musun? Bana göre onu bırakabilirim. Bu satışla ilgilenmek için çok fazla insanı getirecek ve işini yapacak. Çok güzel bir gitar. Yetmişler boyunca hemen hemen tüm Pink Floyd albümlerinde yer aldı. The Dark Side of The Moon, Meddle’, Wish You Were Here, Animals, The Wall. “Comfortably Numb” solosunu onunla çaldım. “Shine On You Crazy Diamond” ın başlangıcı için notalar ondan çıktı. Çok şey var ama Fender onun kopyaları yaptı ve bende iki ya da üç tanesine sahibim, onlar mükemmel. Bunlardan biri gelecekteki gitar seçimim olabilir, hatta korkunç bir şey, belki rengini bile değiştirebilirim.

Rosemary & David Gilmour

Black Strat’in tarihi nedir?
1970’te Manny’nin New York’taki 48. Caddesinde aldığım 1969 Strat. Bu konuda onlarca değişiklik yaptım. Boynunu birkaç kez değiştirdim. İçine delikler açtım ve her türlü garip şeyi yaptım. Ama renk, hiç değişmediğim tek şey. Her zaman siyahtı.

O kadar çok modifiye ettiğinden, istediğin sesi ne zaman çıkardın?
Değiştiriyorum sonra yine değiştiriyorum. Küçük bir anahtar ekledim, böylece normal bir Strat ile elde edemeyeceğiniz bir toplama konfigürasyonu elde edebildim. İki kişilik bir gitarda yapabileceğiniz bir şey. Bir Fender Jazzmaster veya Jaguar’ın imzası var.

Bu pickup yapılandırmasını hangi şarkılarda veya sololarda duyabiliyorsunuz?
Biliyor musun? Bu Jazzmaster sesi her zaman özlem duyduğum ve kullanmak istediğim bir şeydi, ama aslında onu hiçbir zaman gerçekten kullandığımı sanmıyorum. Bir deneydi, bir şeyleri deniyordum. Yapmak istediğim şeyi yaptım: Bu farklı sesi elde ettim ve garip bir şekilde sonunda neredeyse hiç kullanmadım.

Gitarda başka ne yaptın?
Bir ara büyük bir delik açtım ve içine çılgınca bir sebepten dolayı bir XLR soketi koydum, sonra çıkarttım ve tekrar doldurdum. Bütün bu küçük değişiklikler. Üzerindeki tremolo kolunu kısalttım çünkü daha iyi çalmak istediğim için. Yıllar boyunca her çeşit farklı şeyi denemek için onu bir tezgah olarak kullandım.

Black Strat’ı Hard Rock Cafe’ye 80’li yılların ve 90ların bir bölümü için Black Strat’ı emekli ettiniz  Neden bunu yaptınız?
Fender’dan bir iki tane daha gitar aldım. İngiltere’deki depolarına gittim ve 20 Stratocaster’ı denedim ve sanırım ihtiyaç duyabileceğim herhangi bir şeyi kapalı tutmak için dört tane aldım. 2005’teki Live 8’de, bir süreliğine Black Strat’a dönmeyi istedim ve Hard Rock Cafe’deki bir duvardan geri aldım. Uzun zamandır onlara borç vermiştim. Tekrar kullanmaya başladım. Sonra yeni solo albümlerimde kullandım.

İlk etapta sizi Stratocasters’a çeken neydi?
Çocukluğumdaki hayalim, The Shadows’un Hank Marvin’i gibi bir Stratocaster olmasıydı. Her zaman istediğim gitardı. Başka hiçbir şey yapmadı, ancak hiçbir şey yapmadı, buna boyun eğdi. Hendrix bir Strat için fena değildi. Rüyalarımın gitarıydı. Bir parama yettiğimde bir tane aldım. İlk Fender’ım, 21. doğum günüm için ailemin beni satın aldığı bir Telecaster’dı.

Hala ondan var mı?
Hayır, 1970’lerde Amerika’ya gönderdim, belki 68, hatırlayamıyorum, ancak TWA yolda kaybetti. Onu bir daha hiç görmedim. Bu hayatımda kaybolan ve çalınan gitarlardan biri ama çok değil.

“Bir Numara” Strat ürününü 0001 seri numarasıyla satıyorsunuz. Bunu yetmişli yılların ortalarında gitar teknisyeninizden mi aldınız?
Doğru. Onu aldı ve sonra onu gerçekten güçlü bir şekilde donattım. O gitmeli. O gerçekten çok güzel bir enstrüman. “Another Brick In The Wall” da ritim gitarı için kullandım, ancak o kadar sık ​​kullandığımı sanmıyorum. Her zaman diğer gitarlardan biraz daha hassastı ve turnelerde yolda dövülmesini istemedim, bu yüzden hiç bir tura çıkmadı.

Çalmak için çok değerli görünüyor.
Hiçbirinin çalmak için çok değerli olduğunu sanmıyorum. Çok fazla çalarım ve çoğu zaman evde kullanıyorum. Ayrıca ilk solo albümümdeki “Mihalis” adlı bir aldı şarkıda çaldım. O şarkıda bir Hank [Marvin] tribute havası var onun için kullandım.

“Duvardaki Başka Bir Tuğla, 2. Bölümde” 55 Gibson Les Paul çaldınız. Bunu satıyor musunuz?
Evet. Bunu yaklaşık78’de aldım, çünkü güzel bir Les Paul istemiştim, ancak P-90’lı pikaplarla; Onları çiftli manyetik sevdiğimden daha çok seviyorum. The Wall’da, doğrudan masadan – bir amplifikatörden değil – doğrudan soloya bant üzerine doğrudan enjekte edilen bir kayıt yaptık. Sonra, biraz düzeltmeye ihtiyaç olduğuna karar verdiğimiz için stüdyoda ve bir amplifikatörde çaldırdık ve biraz ağırlık ve parlaklık eklemek için tekrar miksledik.

Martin D-35’i Wish You Were Here kaydında kullandın. Sanırım onunla hiç tura çıkmak istemedin.
Evet. Davulların ve basların ve her şeyin çarpıştığı modern çağda yola çıkmak için, onun sesini yükseltmek için çok uğraştık. İçine elektronikler eklemeniz gerekiyordu ve ben de onunla uğraşmak istemedim. O kadar hoş bir gitar ki onunla dalga geçmenin gerçekten kötü bir karması olacaktı, anca o zaman turneye götürebilirdim. Bunu yapmak istemedim.

Ne zaman aldın?
New York’ta, o hafta çalacağımız konserlerde “Grantchester Meadows” çalmak için Manny’nin dışındaki sokakta bir adamdan 1970’te aldım. Neden başka bir gitara ihtiyacım olduğunu hatırlayamıyorum – bir tanesi mi kaybolmuştu bilemiyorum – ama davul falan hiçbir şey olmadan sessiz, akustik bir şarkı olduğu için buna ihtiyacımız vardı.

Ayrıca “Wish You Were Here”i yazmış olduğunuz gitarı satıyorsunuz?
Bunu 12 telli bir Martin üzerine yazdım. Sanırım yaklaşık olarak 72 ya da 73 yaşında bir arkadaşımdan satın aldım. Oda şu an satışta. Abbey Road’daki 3 Nolu Stüdyoların kontrol odasında bir gün “Wish You Were Here”i yazdım. O riff kendini o gitardan çıkardı ve “Wish You Were Here” haline geldi. Yaklaşık 75 veya 76’ya gelindiğinde, içindeki elektronikleri de konser için çok iyi olan Ovation’ları aldık. Fazla bir feedback yapmadılar. Kendi icadım high-strung akort’u yeniden yaptığım Ovation’lardan biri “Comfortably Numb”ı bestelediğim gitar oldu. O da satışa giriyor. Bence hemen hemen “Comfortably Numb” ın her canlı versiyonunda çaldım.

1955 Fender Esquire’ı, “The Workmate” olarak adlandırdığınız About Face’in kapağında mı satıyorsunuz?
İş arkadaşım gitmiyor. Sanırım bunu yapamam.

Bu günlerde Workmate sizin asıl gitarınız mı?
Stüdyodayken Workmate, sık sık kullandığım gitardır veya bir Black Strat [replica]. Son Fender baskısı Black Strats’ten bir ya da iki tanesine sahibim, ki bunlar çok iyi, ve parmaklarıma değdiklerinde mutlu oluyorum. Bazen orjinal Fender’i mi yoksa replikayı mı çaldığımı bile söyleyemem.
Ama evdeyken çok daha fazla akustik gitardayım. Etrafta duran birkaç akustik olabilir, ama elektro çalmamaya çalışıyorum. Biraz benim ve kızımın çaldığı çok güzel, naylon telli bir gitar var. Karım benim için Amerika’da Me & Ro’dan aldığı çok güzel bir gitarım var [bir Me & Ro Ebony Anniversary Guitar]. Bu çok hoş bir gitar.

Big Muff ayak pedallarınız gibi müzayedeye gitardan başka bir şey dahil edecek misiniz?
Orada bir Big Muff olduğunu sanmıyorum. Ama belki birkaç ampli vardır.

Aileniz bütün bu enstrümanların gitmesi konusunda ne düşünüyor?
Sanırım onlar da benim gibi gittikleri için mutlu olduklarını düşünüyorum. Bu satışın geliri dünyada çok iyi iş çıkaracak ve içinde yaşadığımız bu negatif dünyada pozitif bir şey yapabiliriz.

Buradaki gitarlar vakfınıza fayda sağlayacak. Ne zaman ve neden başlattın?
Sanırım, Yetmişli yıllara, veya Seksenlere dayanıyor; daha önceki başka birinin arkasından gelişti. Emin değilim. Hayatta çok şanslıydım. Sanatsal ve finansal olarak çok başarılı oldum. Kendimi, yıllar önce, iyi servetimle biraz daha iyisini yapmak için bir şeyler yapmam gerektiğini hissettim. Buradaki gelir yapabileceklerimizi üstüne çıkmak için büyük bir destek olacak.

Ne kadar para toplamayı umuyorsunuz?
Biliyor musunuz, bir saniye bile düşünmedim. Bir fikrim yok. Eminim nelerin satıldığına bakacak insanlar olacaktır, ve toplam meblağlarda bazı tahminler yapacaklar. Ama o kişi ben olmayacağım.

İnsanların tüm bu enstrümanları sattığını görüp, emekli olduğunuzu düşündüğünden endişeleniyor musunuz?
Şu anda ne emekli oluyorum ne de bunun için planlama yapıyorum. Bugünlerde bir şeyle uğraşacağımdan eminim, ama bu büyük bir söz.

Yeni müzik mi yazdın?
Her zaman yazıyorum, bu da kafamda veya gitarda veya piyanoda küçük bir cümle bulup bunları telefonuma not etmem ve hepsini daha sonra kayıt etmem demek. Ve sonra, “Onları dinleyeceğim ve bana hitap eden bir şey olup olmadığını göreceğim” diye düşünüyorum. İşlemin bir dahaki sefere başlayacağı yer o zaman.

Yeni bir albüm yapmanın zamanının geldiğini ne zaman anlıyorsun?
Gerçekten benim için bu şekilde olmuyor. Küçük stüdyo odama gidip bu şeylerle oynamaya başlıyorum. Bazen makinelerle bir davul kanalı yaparım ve bu küçük demoları biraz daha önemli bir şeye dönüştürmeye başlarım ve sonra onlar bir şarkıya benzemeye başlayana kadar onları iki veya üç seviye çıkarlar. Sonra şarkı gibi duyulmaya başlayan yeterince şeyim olduğunda ne zaman veya nasıl albüm yapılacağına karar veririm. Bir kartopunu tepeden aşağıya itmek gibi bir şey: Yavaş yavaş ivme kazanıyor.

Son zamanlarda sana ne tür müzikler geliyor?
Yazma işlemi ve ufak tefek şeyleri nasıl kaydettiğim ve kullandığım hakkında konuşmak çok zor. Bazen, radyoda veya televizyonda çalan bir parça müzik duyuyorum ve sadece küçük bir şey için ritmi ya da bir şey beni cezbedecek şekilde 10 saniyelik bir kayıt yapıyorum. Sonra o küçük şeye geri dönerim, “Burada beni neyin çektiğini ve neyi hırsızlık yapmadan, ne çalabileceğimi, onu dinlediğim anda nasıl bir hisle bağlanıp etkilendiğimi ortaya çıkarırım” derim. [Fikirlerimin] çoğu, akustik gitarda veya bir piyanoda tınlıyor. Yüzde doksan, neden onları not aldığımı ve kaydettiğimi anlamam, fakat birkaç yüz adet böyle kaydım var. Onlardan iyi bir şey bulacağım.

Emekli olmatan çok müzikle ilgilisin gibi geliyor.
Emeklilik benim için zor ve hızlı bir şey değil. Gerçekten emekli olmak zorunda değilim. Bu sözleri söylemek zorunda değilim. Emekli ya da onun gibi bir şey olduğunu belirtmek zorunda değilim. Emekli olursam, bir noktada sessiz, farkedilmez bir süreç olacak. Ama o noktada değilim.

Bu açık artırmaya hiç Pink Floyd veya geçmişe ait bir bölümü kapatmak olarak bakıyor musunuz?
Yapmıyorum. Bunu yaptığımı sanmıyorum. Belli ki bu enstrümanlardan bazılarını kaybettiğim için üzüleceğim, fakat aynı zamanda tüm bu enstrümanlara sahip olmanın ve onlara ne olacağını ya da nereye gideceklerini bilmemenin ağırlığını taşımayıp biraz rahatlayacağım. Devam etmelerini istiyorum. Uzun yıllardır onların vesayeti oldum ve şimdi onlarla yaratma ve onları kullanma, onlarla yaratma sırası başkalarında.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

30 Ocak 2019 tarihinde David Gilmour, David Gilmour Şarkı Sözü Çevirileri, Haberler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Bir şekilde gitarlardan vazgeçmek müziğe yavaştan uzaklaşmak anlamına geliyor bence. En azından Pink floyd’u (tam tersini diyor ama ilk haberi duyduğumda böyle düşünmüştüm)

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: