Waters’dan Encores Konser Albümü Haberi ve Diğer Ciddi Meseleler

BrooklynVegan gazetesine söyleşi veren Roger Waters yine siyasi konulara değindikten sonra yeni bir konser albümü ihtimalinin de bilgisini verdi. Yazının sonunda okuyacaksınız. Önce söyleşiden bir bölüm.

….

Bu, 1992 yılında “The Bravery of Being Out of Range – Menzil Dışında Olmanın Cesareti” ile değindiğiniz bir konudur.

Evet o. Bu benim özdeyişim, çünkü şimdiye kadar arkamı dönebildiğim bir konu değil. Gençliğimden beri beni her zaman çok endişelendiriyor, çaresizce, bu düşünceye göre sırf insanlar sıraya girmedi diye onları öldüreceğiz. Ne?! Uygar olmamız gerektiğini sanıyordum? Eğer üzülürlerse, yani lastiklerini çaldığımızı, köleleştirdiğimizi ya da her neyse, Beyazların tüm dünyada bugüne kadar yaptıkları her şeyi, yani bizi sinirlendirirlerse onları öldürecek miyiz? . Ondan sonra ülkeye dönüp sorun yok, biz şeytan değiliz söylemi. Dünyayı yönetmek için Tanrı tarafından seçildiğimizi. Bu “Allah tarafından yönetilmek için seçilen” bir şey yalnızca İsraillilere ait değildir. Aynı zamanda Mike Pence’e ait. İnandıkları şey bu. Dünyayı yönetmek için Tanrı tarafından seçildiklerine inanıyorlar.

Özellikle Pence.

ÖZELLİKLE Pence, evet. Pence korkutucu bir orospu çocuğu. Sadece orda tahtında duruyor, dikine bakıyor.

Aktivizminiz ve insan haklarınız söz konusu olduğunda, genellikle savunma pozisyonundasınız demektir. Acaba size can sıkıcı şekilde basit mi geliyor, yoksa siyasi meydan okumalarından hoşlanıyor musunuz?

Hayır, hiç hoşlanmıyorum. Çok zor bir iş. Ancak, bir anlamda, neden bahsettiğinizi bilmek zorunda kalmak kötü bir şey değildir. Bunu eğitim sürecinin bir parçası olarak görebiliyordunuz ve ben 75 yaşındayım. Hala bir şeyler öğrendiğim için memnunum. Her dakika aptalca saldırılar ile karşılaşıyorum ve her dakika internetteki İsrail lobisindeki trollerden saldırıya uğruyorum, bunlar özellikle rahatsız edici. Sosyal medya ile gerçekten kötü olan şey, sosyal medyada herhangi bir yere bir şey yazarsanız, uzak durmanız gereken insanlarla yarı diyalog içinde kalmış oluyorsunuz. Çünkü kahrolası aptallar, aşağılık insanlar ve korkunç saldırganca sohbet ediyorlar. Muhalif bir bakış açısı olan ancak oda sıcaklığının üzerinde bir IQ’si olan ve Siyonizmin artıları ve eksileri veya her neyse onun hakkında doğru bir konuşma yapabilen insanlarla sohbet etmekten mutluyum. Ve Siyonizmin artıları ve eksileri hakkında ve günün sonunda bu sohbeti yapabilirsin, ancak zeki insanlar sık ​​sık bir çılgınca gelebilirler, çünkü genellikle bir şeye rastlarlar. İmanınızı insan haklarıyla paylaşmak çok zordur. Jihadist faaliyetin son kesimi hakkında yaptığımız şikayetlerden biri de. “Bu insanlar deli” diyorsunuz ve hatta Mike Pence buna inanacak. Maalesef, Mike Pence, Jihadis’den farklı olmadığını göremiyor; O aynı, sadece farklı bir inanç. İnancınıza insanlık dışı, sosyopatik, deli gibi, İsis gibi bağlanılması, ABD’nin dünyanın sonunu isteyen, zamanın bitmesini isteyen Hıristiyan Protestanları ile tamamen aynıdır. Ve bu yüzden Siyonizmi destekliyorlar. Trajik olmasaydı komik olurdu.

…..

Alıyordu ama artık yok. Bilirsin, komik olduğunu söylemelisin çünkü “Pink Floyd” adında bir Facebook sayfası var ve 30 milyondan fazla takipçisi var. Buna erişimim yok. Ama nedenini merak etmemeleri beni şaşırttı. Eğer ömür boyu süren bir Pink Floyd hayranıysanız ve en sevdiğiniz şarkıların hangileri olduğunu sorsam, herhalde kesinlikle Meddle ile The Final Cut arasında bir yerlerde olurlardı. Onlar sadece, budur ve insanlar böyle hissederler. Ancak bu soruyu sormayan ve “Ah, öfkeli bir otokratik göt herif oldu ve grubu bozdu ve ondan nefret ediyoruz” diye düşünen insanlar bu noktayı tamamen kaçırıyorlar. Tamamen. Bu sadece delilik. Demek bu Facebook olayıyla ilgili bir şey; kabul etmelisin ki… peki, bu çok parlak bir cemaat değil. Öyleyse insanlar “Politikasını dinlemek için buraya gelmedim” derken, “Öyleyse neden geldin?”. Politikaya katılmanıza gerek yok. Her şey, Amused To Death ve “Beyrut’tan Ayrılma” günlerinde başladı ve insanlar Kuzey Amerika’daki gösterilerden çıkıp paralarını geri talep etmekten şikayet ediyorlardı. Sırf kim olduğum ya da ne yaptığım ya da ne hakkında olduğu hakkında hiçbir fikrileri yoktu. Sadece bildiklerini düşündüler ve bilmediklerini öğrendiler. Bu harika, çünkü benim bir tabanım var ve onlar da, kesinlikle bunu alan insanlar. Us and Them’e gelen insanlar, “Biz ve Onlar” sırasında gözyaşlarına boğulurlar. Tamamen anladılar. Çalışmamın, bir çocuğun öldüğünü gördüğümde gözyaşlarına boğulduğum gerçeğiyle ilgili olduğunu biliyorlar. Buna katlanamıyorum. İsrailliler tarafından Gazze’deki sınırdan vurulan her çocukta; gözyaşlarına boğuldum. Dayanamıyorum. Bir çocuk öldüğünde gözyaşlarına boğulan empati kapasitelerine bağlılıkları bakımından yeterince gelişmiş milyonlarca insan var. Ve bunun için gerçekten mutluyum. Kendimi ekleyebileceğim bir topluluğa sahip olduğum için gerçekten mutluyum ve o topluluğun bir parçasıyım ve bu büyük bir topluluk. Sadece daha fazla silah yapmayı ve daha fazla insan öldürmeyi ve daha fazla kar elde etmeyi ve daha fazla kar elde etmeyi isteyen daha güçlü kuruluşlar topluluğu üzerinde herhangi bir etkiye sahip olup olmayacağı hakkında, hiçbir fikrim yok. Ama yapabileceğimiz tek şey denemeye devam etmek. Brooklyn Vegan’ın bildiğini biliyorum, çünkü bir kısmını okudum. Ama yapabileceğimiz tek şey bu; sesimizi yükseltmeye ve devam etmeyi sürdürmeye devam edin: “Hayır, şanslı grevlerden ve bazı şanssızlardan, katlanmış bayraklardan, borulardan ve davullardan çok daha fazlası var.”

Tur ilerledikçe, başlangıçta “Vera” ve “Bring The Boys’u” ya da “Mother”i “Comfortably Numb”dan önce yarı-encore olarak yapıyorduk. Sonra şöyle diyorduk, “Bu gece ne yapmalıyız?” “Uhhh, ‘Gunner’s Dream’? Ya da ‘Two Suns in The Sunset’? Yavaşça ama emin adımlarla yaptığım diğer şarkıları tanıtıyordum. Sadece The Encores adı verilen bir kayıt yapmayı düşünüyorum. Grubu bir araya getirmek, yoldaki canlı kayıtları kullanmak ve / veya canlı kayıtları kaydetmek. “Menzil Dışında Olmanın Cesareti – The Bravery of Being out of Range”ni yapmaya başladık. Bis olarak çaldığımız 11 şarkı var ve onlar da çok eğlenceli.

—Son olarak Ayyub ve Mahmud Ferreira’nın kurtarılması hakkında konuşmak istiyorum. Babaları, Suriye’yi, Trinidad’dan İsis’e katılarak çocuklarını da yanına alarak terk etti. Öldürüldüğünde, siz onları fiziksel olarak kurtarıncaya ve onları anneleriyle tekrar bir araya getirene kadar onlar orada kaldı. Bu görevin sonuç vermesi ne kadar sürdü?

Baştan sona düşünmeye çalışıyorum. Sana tam olarak söyleyebilirim çünkü hatırlıyorum. Turu Monterrey’de veya Guadalajara’da bitirdim. Her iki şekilde de önemli değil. 10 Aralık’ta Mexico City’den ayrılmıştık ve sonra birkaç gün kaldım, sonra uçağa bindim ve ailemle Boks Günü’nde evime gitmek için İngiltere’ye döndüm. Oradaydım ve bu noktada “Noel’den önce ne yapmalıyım?” diye düşündüm çünkü burada Londra’dayım. Yapmak istediğim şeylerden birinin Clive Stafford-Smith ile buluşmak olduğunu düşünüyordum. Onunla çok fazla temas halindeydim, özellikle ölüm sırasındaki insanlarla, bu tür şeylerle, yaptığı yasal işlerle ilgili her türlü şeyle çok fazla ilişki içindeydim.

Onu aradım ve “Hey Clive, Londra’daysanız akşam yemeği ya da öğle yemeği ya da herhangi birşey… Peki ya Cuma?”

Bana Irak’ta olduğu için Cuma günü yapamayacağını söyledi.

“Irak’ta ne yapıyorsun?”

“Şey, uzun bir hikaye.”

“Ne zaman geri döneceksin?”

“Cumartesi sabahı geri döneceğim.”

Ben de dedim ki, “Tamam, Londra’da kalacağım o gün. Öğlen yemeği yiyebilir miyiz? ”

Öyle de yaptık. Irak’ta ne yaptığını sordum, aslında Suriye’deydi ve bana hikayeyi ve falanını filanını anlatmaya başladı. Bir bardak şarap içtim ve sonra “Devam et. ” dedim. Sonra bir bardak daha şarap içtim. Sonra iyi dedim, gidip bu çocukları almalıyız. Ve bunun o kadar kolay olmadığını söyledi. “Neden?” diye sordum. ” Trinidadian hükümetinin onları geri almakla hiçbir ilgisi yok. Pasaport olmadan, belge olmadan seyahat edemezler.”

“Peki nereden geliyorlar?”

Cenevre’deki Uluslararası Kızıl Haç ya da “Londra’daki Commonwealth Ofisi tarafından belgelerin düzenlenmeleri gerekiyor.”

“Bunları kim organize edebilir?”

Bana; “Trinidad ve Tobago Başbakanı.” dedi. Yapabileceğim şeyin, Trinidad’daki yerel gazete için bir yazı yazmak olduğunu söyledi. Ben de yaptım. Sonra dedim ki; “Eğer bu belgeleri alırsak, çocukları nasıl alırız?”

Dedi ki; “Viyana’ya gidip oradan Kuzey Irak’taki Erbil’e uçacağım ve daha sonra sınıra gideceğim ve Erbil’den sınır boyu 30 dakika sürüyor.” Turdan yeni çıkmış olduğum için itiraf ediyorum ki; “Of Tanrım, bunu yapamam.” dedim. Yapacağım şey şuydu, hala yoldaymışım gibi davranacaktım ve hala özel bir uçağım varmış gibi yapacaktım, ve sadece birkaç sterline mal olacaktı ve hep birlikte gidecektik, eğlenceli olacaktı.

Anne Felicia ile gidecektik. Hükümeti Trinidad’da hareket ettirmeye başladık. Trinidad’da Newsday’da ilk sayfa (kapak) editörleriyle çalıştım ve Başbakan “Tamam!” Dedi. Üç gün sonra pasaportları Londra’da verdiler, iki gün sonra Felicia’yı Trinidad’dan Londra’ya uçurduk. Bu zamana kadar İsviçre’deydim.

Gidiyorduk. “Ne zaman gidiyoruz? Hafta sonu gidiyor muyuz? Gelecek haftasonu?” ” Tamam.” dediler.” Hayır, ertelemeliyiz.” dediler, çünkü ekibim devreye girdi ve; “Gidemezsin, seni kaçıracaklar.” dediler.

“Bu saçmalık. Bu kadar aptal olma. Suriye’ye gidemezsin. Sen çıldırmışsın.”

Ve dedim; ” Ben gidiyorum ve bu da son.” Her neyse, sigortayı almak zorunda kaldık, her neyse, tahmin edebileceğiniz gibi çok büyük bir can çekişme haline geldi. Fakat caydırılmamıştım. Uzun lafın kısası, sonunda Felicia ile Londra’ya uçtum ve hepsini Zürih’te buluşturmak için uçtum. Ben, Clive, Felicia ve birkaç güvenlik görevlisi ve NPR’den bir gazeteci ve Trinidad’dan bir gazeteci ve ertesi sabah hepimiz uçağa bindik ve Irak’a uçtuk. Oradaki birkaç günü yerel yetkilileri, ebeveynlerin sınır ötesindeki çocuklarına kavuşmaları adına izin vermeleri için ikna ederek geçirdik.

Aslında, bugün ilk defa duyduğum bir NPR olayı var ve içinde, Erbil’deki otelin restoranında Başbakanlık bürosundan bazı insanlara bağırdığımı duyabildiğinizi söylemekten gurur duyuyorum çünkü Suriye’ye girmeme izin vermek zorundalardı, bu şekilde davranamazlardı, çocukların Dicle’ye, Suriye’den çıkmalarına izin vermek zorunda kaldılar. Söylemekten mutluyum ki, onlar yaptı. Ayrıca şunu da söylemekten mutluyum ki insanların bana söylediğine göre o restoranda onlara bağırdığım için bu işler olabilmiş.

Bu çok şaşırtıcı; bu iş çocuklarla ilgili, ancak buna rağmen her fırsatta sizi engellemekten başka bir işe yaramayan bir bürokrasi var.

Bu inanılmaz. Onlar terörist mi? Bu yüzden mi annelerine, eve gidemezler? Daha 11 ve 7 yaşındalar. Clive ile konuşmaya başladığım iki çocuk daha var. Ne yapabileceğimize dair hiçbir fikrim yok, ancak annesi henüz bilinmeyen bazı kronik hastalıklardan ve yetersiz beslenmeden ölen iki kişi var. Ve biri bir Isis savaşçısı ile evlendi ve Hollanda’da Zwolle’den geldi. Kadın dondurucu havalarda 4 yaşındaki ve 2 yaşındaki çocuklarını kimseye bırakmadan kampı terk etti. Artık onlar yetim.

Ee siz ne yapıyorsunuz? Gidin. Ama “Oh, başkasının problemi” mi? Clive ile bir şekilde bu çocukların ölmesine izin vermeyecek güçleri nasıl ikna edeceğimize karar vermemiz gerektiğinden şüphem yok. Hollandalılar. İki küçük Hollandalı çocuk, 4 yaşında ve 2 yaşında. Hollanda’da olmaları gerekir. Devlete ya da koruyucu bir ailenin bakımına muhtaçlar ya da umarız, nihayetinde evlat edinmeleri gerekir çünkü Hollandalılar genel olarak çok sıcak, kibar ve sevgi dolu insanlar olarak bilinirler. Biri şu bürokrasiyi ve paranoyayı aramızdan çıkarabilirse, bu iki küçük çocuğu güvenli bir yere götürmenin bir yolunu bulacağımızdan şüphem yok.

Bu kurtarmaya fiziksel olarak da katılır mısın?

Hiç bir fikrim yok. Ne yapacağımı asla bilemiyorum ama ne yapmayacağımı biliyorum. Hayatımın geri kalanını, hükümetin yapması gerekeni yapmak için özel uçaklar kiralayarak harcamayacağım. Ancak görüşmelerin bir parçası olabilirim. Hiç bir fikrim yok. Gitmem gerekebilir. Bilmiyorum, bu soruya cevap veremiyorum.

Şu anda Kürtler 1000’in üzerinde çocuğu elinde tutuyor.

Bu kesinlikle doğru. Kuzeydoğu Suriye’de üç kamp var. Trajik bir şekilde, ikinci hikaye Ruth Sherlock daha yeni kaydetti ve NPR’ye yazıyor, çok derinden rahatsız edici ses efektleri var. Mülteci kampındaki çadır ateşinde 7 yaşındaki bir kızın trajik ölümünü anlattı. Ve bunlar çok oluyor. Bu insanların donma tehlikesi duymamalarının tek yolu gazyağı sobaları ve çok tehlikeliler. Ve yangınlara neden oluyorlar ve insanlar ölüyor… ölümüne yanar. Ve bu küçük çocuk geçen hafta öldü. Ve çözmek çok kolay. Bir hellfire füzesinin maliyetini hayal ederseniz, bunların hepsini çözebilirsiniz. İnsanların hayatını kurtarmak, onları öldürmekle kıyaslandığında inanılmaz derecede ucuz. Onları öldürmek pahalı bir şey. Askeri sanayi kompleksinin bu kadar popüler olmasının nedeni budur.

İnsanları öldürmek mükemmel. İnanılmaz derecede pahalı ve içindeki her şey çok hızlı bir şekilde eskir. Yani her 10 milyar liralık çılgın ölüm makinesi uçağı için birkaç yıl içinde hurda olacağını garanti edebilirsiniz. Ve hemen bir tane daha yapmalısınız. Ve her bombayı attığınızda fiyatı sıfıra iner. Booom. Gitti, bitti. Mükemmel. Herkes için büyük karlar elde etti ve Raytheon, Lockheed, lobiciler için büyük miktarda para kazandılar. İğrenç ve maalesef doğru. Bu bizim adımıza yapılır. Biri Salı Toplantısı’nda “el-Awlaki’nin 15 yaşındaki oğlunu öldüreceğiz” der. Bir cep telefonu var, bulması kolay olacak, sadece bir dron ve hellfire füzesi. ”Ve yaptılar. Bir kafenin dışında oturuyordu. ABD vatandaşı mıydı? “Peki, ne yaptı?” “Eh, babası muhalif vaaz veren bir İmamdı. Bizim hegemonyamıza ve dış politikamıza karşıydı. O bir Müslümandı. ”“ Kahretsin, tamam, çocuğu öldürelim. Arkadaşlarını da öldür, neden olmasın. Eğer onunla kahve içerek oturacak kadar salaksa. ”Hayır, bunlar hasta. İnanılmaz derecede hasta. Ve kimsenin kılı kıpırdamıyor. Her neyse, görmezden gelmeyecek kadar devam edeceğim. Suriye’den bir kaç küçük çocuğu daha almak için yardım edersem, yardım edeceğim. Fakat aynı şekilde, ABD dış politikasının iğnesini Suriye’yi yok etmekten uzaklaştırmak için bir şekilde yardımcı olabilirsem, Irak ve Libya’yı ve Suriye’yi oldukça iyi tahrip ettiler… şu anda başım dertte. “Venezuela’dan Ellerinizi Çekin”. Bunun için ne kadar eleştiri aldığımı tahmin edebilirsiniz.

Ayşegül Lanen Nurcan’ın katkılarıyla. Uzunluğundan çevirinin büyük kısmını google’a bıraktım

Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

16 Şubat 2019 tarihinde Roger Waters içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: