Waters’ın Gilmour ile Yeni Başarısız Barış Girişimi ve Yeni Turne Üzerine Düşünceleri

30 Eylül tarihinde Rolling Stone dergisinin sitesinde yayınlanan Roger Waters söyleşisinin son bölümü iki ilginç konu içerdiği için aşağıya o bölümleri çevirdim.

Eminim ki David Gilmour bu yıl gitarlarını, iklim değişikliği ile mücadele için bağışladığında mutlu olmuşsundur.

Roger Waters: Oh Allah razı olsun 🙂 Bu bence iyi bir şey. Sağolsun. [Duraklar] Keşke bu filmi (US+Them’i) Pink Floyd web sitesinde duyurmama izin verseydi. Buna izin vermedi. Sansürledi ve site üzerinden bir şey açıklamama izin vermedi.

En son ne zaman konuştunuz?

Roger Waters: Haziran ayında konuştuk. Ne yazık ki, iyi sonuçlanmayan büyük bir barış planı götürdüğüm büyük bir toplantı yaptık.

 

Bunu duyduğuma üzüldüm.

Roger Waters: Eminim üzüldün. Eminim tüm Pink Floyd hayranları bunu duydukları için üzgünler. Hepsi öpüşüp, aramızı düzeltip ve  her şeyin düzeldiği, harika bir dünya umuyorlardı. Yani benim için o kadar rahat ya da harika olmazdı, çünkü 1985’te Pink Floyd’dan bir sebepten ayrıldım. Bunun nedeni, işime devam etmek istememdi.

Şükürler olsun ki işime devam edebildim. İşin kendi ödüldür. Filmin Variety dergisi incelemesinde, filmin Dark Side of the Moon, Animals, [Waters’ın solo albümü] Amused to Death, ve Is This the Life We Really Want? arasındaki boşlukları doldurduğu yazdı. Bu sevindirici oldu. Her neyse, oraya daha fazla girmeyelim. Söylemem gerekenden daha fazlasını söyledim.

Büyük hit şarkılarını beklemeyen insanlar için eski şarkılar çaldığınız daha küçük bir ölçekte böyle (Nick Mason’un Saucerful of Secrets’i gibi) bir tur yapmak ister miydiniz?

Roger Waters: Kahretsin hayır. Bunu neden yapmak isteyeyim? Her zaman yeni şeyler yazıyorum. Her zaman yaptığım şeyi yapmaya devam edeceğim. Çalışmalarım, “Rock & roll’u nasıl daha ilginç veya teatrik veya heyecan verici veya görsel veya müzikal veya her neyse nasıl yapabilirim?” diye düşünme üstüne. Son 50 yıl boyunca kendimi ifade ederek geçirdiğim şey bu. Ve bunu yapmaya devam edeceğim. Bir bara gidip “Set The Controls“ çalmaktan daha az yapmak istediğim bir şey düşünemiyorum.

Bir keresinde, “[Konser] gösterisi ilginç bir şey, çünkü onu icat ettiğimi söyleyebilirim” demiştin. Seni o yola sokan nedir?

Büyük mekanlara gidip ve “Tanrım, bu çok sıkıcı” diye düşünmek. Dark Side of the Moon, zamanlarını hatırlıyorum, Fillmore East ve Bill Graham’dan çaldığımız Arthur Max’ın inşa ettiği iki tane vinç ve üzerinde ışıklarımız vardı. Ve kullandığımız dairesel perdeyi icat etti. “Bu mekânları tiyatro ile nasıl doldurabiliriz?” diye düşündüm. Bu yüzden, şişme şeyler yapan insanlarla çalışmaya başladım ve daha fazlasını hayal edip projeksiyon görüntüleri,  havai fişekleri koyunlara döndürüp havada paraşüte çevirme ve uçan uçaklar gibi saçmalıkları düşündüm. Duraklar] Aslında, saçmalık değil. Mükemmel derecede mantıklı.

Stuka’nın [uçağın] seyirciden çıkmasını sağlamak, The Wall’da yaptığım gibi, birkaç yıl önce bile olsa, aslında tamamen meşru teatral bir araçtı. 1979’da The Wall’u  yaptığımızda Bono tarafından eleştirildiğimizi hatırladım. U2 çok genç bir gruptu ve (İrlanda aksanını ekleyerek) “Pink Floyd’un yaptığı bütün bu saçmalıklara dayanamayız. Biz sadece kendi müziğimizi ve şarkıları kendi başlarına çalıyoruz ve filan, filan, filan. ”Ah, gerçekten mi? Kariyerlerinin geri kalanı boyunca yaptıkları şey benim yapmakta olduğum şeylerin kopyalarını çekmek oldu. Onlara iyi şanslar, ama ne saçmalık. Onları yönlendirirseniz, insanlar sizi takip eder.

İnsanlar böyle şeyler söyledi mi?

Jagger’ın 1979’ların sonunda Nassau Coliseum konserine geldiğini ve The Wall’u gördüğünü hatırlıyorum. Benzerini nasıl yapabileceğini bulmaya çalışırken sahne arkasına geldi. “Bunu istiyorum” dedi. Biri Nick Mason’la sohbet ederken koltukta oturmuş [Illustrator] Gerald Scarfe’ye işaret etti ve “Görmeniz gereken kişi o” dedi. Jagger görmedi. Nick olduğunu düşünüyordu. Bu yüzden Nick’e gitti ve [Jagger taklidiyle] dedi ki, “Bütün görselleri senin yaptığını öğrendim” dedi. ve Nick’de dedi ki “Evet, evet. Yaptım. Bunu davul çalmadığım boş zamanlarda yapıyorum. ”Jagger oturdu ve onunla konuştu, Hayatından bir buçuk saati boşa harcadı. Allah esirgesin Nick. Ne kadar  da havalı.

Ve Mick’e karşı bir şey beslediğimden değil. Hiç yapmadım. Eh, yani çok değil. Bana göre için biraz yaşlı.

Konser gösterileri hakkında konuştuğumuza göre, gelecek yaz için ne planlıyorsunuz?

Planım seçim yılında Kuzey Amerika’da 30 ya da 40 konser ve ayrıca muhtemelen sadece Mexico City’de birkaç konser yapmak olduğunu düşünüyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalarsak, izleyicilerin çarpıcı olduğu için gerçekten Meksika’ya gitmek istiyorum. İnsanları seviyorum. Kanada, ABD ve Mexico City’de üç yerde konser olacak. Ve hepsi bu. Dünyanın dört bir yanına gidemem ve gerçekten de istemiyorum. Ve ben artık açık hava gösterileri yapmıyorum; Sadece arenada çalıyorum, bu yüzden sadece tek bir şey üretilecek. Ama yeni bir şov olacak. Hiç açığı olmayacak.

US+Them gösterisinden ne kadar farklı olacak?

US+Them’den bile daha politik olacak, politik ve insancıl. Bugün şarkıları dinliyor ve şarkı listemize bakıyorduk. Hakkında konuşuken, buna ne ad vermeliyiz dedik? Bunu aslında söylememeliyim ama umurumda değil çünkü muhtemelen hepsi değişecek, ama normalde “Happiest Days” ve “Brick 2” den önce gelen ikonik helikopteri – hepimizin bildiği sevdiği ses – ve bir megafon düşün. Birileri daha önce bu cihazı baya suistimal etti, biliyorum ama “This Is Not a Drill – Bu bir tatbikat değil.” Bunun şov için iyi bir başlık olabileceğini düşündüm: Bu bir tatbikat değil. Egemen sınıf bizi öldürüyor.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

30 Eylül 2019 tarihinde Haberler, Roger Waters içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: