Rick Wright’ın Son Günleri

Pink Floyd’un genellikle gölgede kalan ancak çok önemli bir unsuru olan ve 2008’de vefat eden klavyecisi Rick Wright ömrünün son yıllarında ölümcül kanser hastası olduğu sırada ona oğlu Jamie ve kızı Gala baktı. “Kulağa tuhaf geliyor, ama onunla geçen son sene birlikte geçirdiğim en iyi zamanlar diye düşünüyorum” diyor Gala. “Kendine en yakın insanlara ulaştı – belki de zorunda olduğu için – ama çok mutluydu,” diye ekliyor Jamie. “Fransa’da yeni bir albüm yayınlamaktan ve tekrar beste yapmaya başlamaktan bahsediyordu.”

Wright rutini ve devamlılığı severdi. Ölmeden bir hafta önce hâlâ eve dönmekten bahsediyordu. “Birkaç hafta içinde uçmak için bir uçak bileti satın aldı ve tarihi öne çekmek istedi” diyor Gala. “Kanser ile çok sıkı savaştı. Ona kesinlikle teslim olmamaya kararlıydı. Ancak en son söylediği şeylerden biri, ‘Bu gidişle Fransa’ya geri dönemeyeceğim gibi görünmüyor.’

Rick Wright Identity kayıtları için stüdyoda

Identity kayıtları sırasında stüdyoda

Jamie, “O kadar utangaç ve içine kapanık bir insan olduğu düşünüldüğünde, son zamanlarında gösterdiği irade ve karakterin gücü olağanüstüydü” diyor. “Bu beni şaşırtmadı çünkü ne kadar inatçı olabileceğini de biliyordum. Onunla gurur duydum. ”

Bununla birlikte, Wright’ın kendisine olanları öğrenmeyi veya kabul etmeyi kesinlikle reddetmesi yüzünden, servetinin ayrıntılarını çocuklarıyla hiç görüşmeden öldü. Sonuçları da bazılarında şok etkisi yaptı. “Tüm servetinin bilgilerini kendine sakladığı için, nelerin dahil olup olmadığı hakkında hiçbir fikrimiz yoktu,” diye itiraf ediyor Jamie. “Ölümünden sonra bile, kariyeri hakkında hala kararlar alınması gerektiğini anlamak büyük bir gözden geçirme olmuştu. Makine hala devam ediyor. ”

Rick Wright çocuklarıyla

Wright, 15 Eylül 2008’de Gala, Jamie ve Ben’e 24 milyon sterlin ve geçmiş kataloğundaki değerli sanatsal ve müzik haklarını bırakarak öldü. Bugüne kadar dünya çapında 250 milyon Pink Floyd albümü satıldı ve satılmaya devam ediyorlar. 1990’ların yayınlanmamış materyallerine dayanan bir albüm olan Endless River’ın son 1 No’lu başarısı için, aile şöyle diyor: “Müziği zaten kendini konuştu, konuşturuyor ve bu kez babamın gruba katkısının basın tarafından tanındığını görmek güzel. ”

Jamie, “Bazen kendini göstermek açısından daha fazlasını yapmalıydı” diyor. “Ama şimdi tanınmasının da önemli olduğunu düşünüyoruz.”

Wright’ın mirasından AC Cobra, Chevrolet Corvette Stingray, Lotus Espirit  ve favorisi Aston Martin DB9 Gala’nın garajında duruyor.

Gala Wright, babasının Aston Martin’i ile

450 bin pounda satılan yatı Evrika

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

14 Şubat 2020 tarihinde Haberler, Merak Edilenler, Rick Wright içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: