1967 – The Piper At The Gates Of Dawn

5 Ağustos 1967 de piyasaya çıktı ve İngiltere de 6 numaraya kadar yükseldi. Amerikada ise listelere girmiş bir albüm değildir.
Kimilerince en iyi Pink Floyd albümü olarak değerlendirilen bu albüm, çıktığı günden bu yana İngiliz pop ve underground müziğinde büyük etki yaratmış, birçok sanatçıyı derinden etkilemiş bir albümdür.

Albüm Syd Barrett’in şarkı yazma yeteneğinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Diğer albümlerinden çok büyük oranda farklı olan bu ilk albümde o yıllardaki Londra underground müziğinin baskın etkisi gözlemlenir.

Albümün adı Barrett’in en sevdiği yazar olan Kenneth Grahame’nin “Wind InThe Willows” adlı kitabının bir bölümünden alınmıştır. Albümün yapımcısı Norman Smith, o güne kadar yapılmış tüm Beatles albümlerinin ses mühendisi olarak çalışmıştı. Albüm Abbey Road stüdyolarında kaydedilirken aynı binadaki bir başka stüdyoda da Beatles “Sergeant Pepper” albümünü kaydetmekteydi. Bu sebeple Smith, bu albümün kaydında yer alamamıştır.

Pink Floyd’un ikinci 45’liği, “See Emily Play”, bu albümün İngiltere baskılarında yer almamasına rağmen Japonya ve Amerikan baskılarında yer almıştır. Albümün ön kapağı, gurubun birden fazla görüntü yaratan bir filtrenin yardımıyla çekilmiş bir fotografıydı. Arka kapakta yer alan mürekkep lekeli fotograf 1994 de çıkarılan düzeltilmiş ve teknik olarak yenileştirilmiş versiyonunda yer almamıştır.

“Piper” 1973 Aralık ayında tekrar piyasaya sürüldü. “A Saucerful of Secrets”‘la birlikte “A Nice Pair” adlı DBL albümün ilk albümü olarak basıldı.

Astronomy Domine (Barrett)
Albümde ilk duyulan ses grubun menejerlerinden biri olan Petter Jenner’e ait, megafonla uzay cisimlerinin adını sıralar. Parça 1994 yılını dünya turnesinin bazı ayaklarında açılış parçası olarak çalındığında bir çok kişiyi çok şaşırtmıştır. Daha sonra yayınlanan “Take It Back” adlı singleda yer aldı.

Lucifer Sam (Barrett)
Parça hem Syd’in siyam kedisiyle hem de sözlerde “Jennifer Gentle” olarak söz edilen kız arkadaşıyla ilgilidir.

Matilda Mother (Barrett)
Bu parçada Syd, korkan ve annesinin anlattığı masaldan sonra ışığı söndürmesini istemeen bir çocuğu anlatırken en etkili ve şiirsel yazım tarzını kullanmıştır. Syd’in müzik kariyeri sona erdikten sora annesiyle yaşamaya devam etmesi 1991’de ölene kadar onun yanında olması çok ilginçtir. Parçadaki Rick Wright’in şarkıda orgu kullanış tarzı, Petter Jenner’in “Wright’in Turkish Delight temalarından biri” diye tanımladığı durumların belirgin örneğidir. 1967 yılının Ekim ayında BBCde radyo için yapılan ilk stüdyo çalışmasında kaydedilmiştir.

Flaming (Barrett)
Bu parçada da çocuksu özellikler vardır ve “here we go, ever so high” sözleri çok masumca söylenmiştir. İlk BBC stüdyo çalışmasının bir bölümü olarak “Flaming” hem Barrett, hem de Gilmour gruptayken ikisi tarafından az sayıda canlı olarak çalındı. 1969 yılının Kasım ayında Fransız Televizyonundaki “Tous En Scéne” programda çalındı. Bu kaydı benim arşivimde bulabilirsiniz. Görüntüsü için tıklayın, satın almak için tıklayın.

Pow R. Toc H. (Barrett/Waters/Wright/Mason)
“Toc H” adını, ordunun Talbot House için kullandığı bir şifreden alan bir yardım derneğiydi. Talbot House 1.Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin hattının gerisinde bulunan, rütbelerin gözardı edildiği bir kulübün binasıydı. Toc H, farklı altyapıları olan gençler arasındaki dostluğu geliştirmeye çalışıyordu. Ne yardım derneğinin yürüttüğü bu faaliyetin bir grup bestesi olan bu enstrumantal parçaya ne ilgisi olduğu, ne de “Pow R.”nin aslının ne olduğu biliniyor.

Take Up Thy Stethoscope And Walk (Waters)
Barrett’dan başka albümde şarkısı kullanılan tek grup elemanın Waters olması belki de en dikkate değer konudur. Bildiğimiz diğer Waters parçalarıyla pek bir benzerliği yoktur.

Interstellar Overdrive (Barrett/Waters/Wright/Mason)
Pink Floyd EMI’la anlaşma yapmadan önce bu uzun enstrumental parçanın iki versiyonunu çoktan kaydetmişti. Parçanın teması menajer Peter Jenner’in Syd’e, Love’in “My Little Red Book” adlı şarkısını mırıldanırken Syd’in değiştirerek çalmasıyla ortaya çıktı. Şarkının temasyla ilgili yaygın bir kanı da televizyonda yayınlanan “Steptoe And Son” adlı bir komedinin müziğinden alındığıdır ama bu doğru değildir. `68 yılının Aralık ayında BBC’de yapılan bir stüdyo çalışmasında parça çalındığında David Gilmour’un da en az Barrett kadar psychedelic kaçıklığa sahip olduğu ortaya çıktı.

The Gnome (Barrett)
Bir çocuk şarkısına benzeyen bu parçada Barrett, yeraltı hazinelerini bekleyen cücelerle ilgili bir masal anlatır.

Chapter 24 (Barrett)
Şarkının hem adı hem de sözleri 5000 yıllık bir Çin kehanetler kitabı olan I Ching’den alınmıştır. Basit klavye notalarının ve arada bir çalınan zilin üzerine söylenen sözler, yeni başlangıçları müjdeleyen bir bölümün (yirmi dördüncü bölüm!) yeniden yazılmış biçimidir.

Scarecrow (Barrett)
Bir başka çocuk şarkısı olan “Scarecrow” hem “See Emily Play”‘in B yüzünde, hem de 67’de yapılan ilk BBC stüdyo çalışmasında yer alıyordu.

Bike (Barrett)
Barrett’in sevimli ve çocuksu şarkılarından biri daha gibi görünse de “Bike” daha derin bir anlam taşır. Parçanın başlangıcında Barrett’in sevgilisine yalvarışı vardır ve bu bir yetişkinin yalvarış biçimidir. Bitiş bölümünde, ayak seslerinin yardımıyla sağlanan, “bir oda dolusu melodi”nin çılgınca bir sunuluşu vardır. Daha sonra çarklarka işleyen bazı mekanizmaların, kurulurken çıkardığı sesler ve en sonunda da insanın aklından çıkmayan; bunaltıcı, konuşma sesleri yer alır.

Not: Andy Mabbett’in “Bütün Plakları ve CDleriyle” adlı kitaptan alıntı olarak koydum.

Albümün Türkçe sözleri için Tıklayın!

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

20 Ekim 2007 tarihinde Albümleri, Stüdyo Albümleri, Syd Barrett Dönemi içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. Benim için ilklerin yeri apayrı olduğundan mıdır, Syd Barrett’in olduğu tek albüm olduğundan mıdır yoksa en psychedelic albüm bu olduğundan mıdır bilmiyorum, en sevdiğim Pink Floyd albümüdür.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: