Pink Floyd Albümlerinin Detaylı Satış Analizi

İlginç bir şekilde, Division Bell, güçlü 90’lı satışları ve grubun  efsanevi statüsüne karşın çok dinlenmedi. Çok başarılı üçlü albüm Dark Side of the Moon, Wish You Were Here ve The Walldan sonra dördüncü en büyük satış rekoru bu albümdedir. Buna karşın tüm şarkıları 4 milyondan fazla Spotify dinlemesi, yaklaşık 200 milyon YouTube görüntüsüyle birleşince 109.000 albüm karşılığı satışa denk geliyor. Bu rakam, Final Cut ve A Momentary Lapse of Reason’un toplamından fazlasını ifade eder.

The Endless River açıkça grubun internet streaming döneminde yayımlanan tek albümüdür. Buna karşın bu alanda başarılı olmamıştır. En azından fiziki albüm satışlarının yanına dahi yaklaşamamıştır.

Bir stüdyo albümüne ait dönemin popülerliğini hesaplayabilmemiz için o albüme ait tüm fiziki singleların, downloadların, ve streamlerin toplanıp hesaplanması mantıklı olacaktır. Eski albümler için bunlar çeşitli konser kayıtları, müzik videoları ve toplama albüm satışları vesilesiyle yapılabilir.

Sadece yeni ambalajla oluşan toplama şarkılar kendi başlarına bir değer oluşturmaz, önceki albümlerdeki değerden de faydalanırlar. Buna bağlı şekilde kaçınılmaz olarak, bu tür toplama albümler çıktığında, orijinal LP’nin katalog satışlarını da düşürürler. Bu nedenle, bu yayınlananların değerini mükemmel bir şekilde ölçmek için, satışlarını, şarkılarını içeren tüm derlemelerin katkısına orantılı olarak yeniden ilişkilendirmeliyiz. Aşağıdaki tabloda bu yöntem açıklanmaktadır.

Peki bu tabloyu nasıl anlayacakğız? Örneğin A Collection of Great Dance Songs satırını takip ederseniz, bu rakamların dünya çapında 4.700.000 adet satış anlamına geldiğini görürsünüz. İkinci istatistik sütunu, bu pakette bulunan tüm şarkıların tüm versiyonları, her türden streamın 460,000 albüm eşdeğeri satışı anlamına geleceğini hesaplayabiliriz.

Tablonun sağındaki ikinci bölümde, her bir orijinal albümden kaç adet stream eşdeğere geldiğini ve toplam pakette temsil ettiği payı görüyoruz. Böylece, online dinleme rakamları bize, Great Dance Songs şarkı listesinin % 46’sından Wish You Were Here albümündeki şarkıların etkisinin neden olduğunu söyler. Bu, 4.700.000 albüm satışının 2.183.000’ini oluşturduğunu ve diğer albümler için de bu şekilde anlaşılması gerektiği anlamına geliyor.

Derleme analizinin ilk bölümü, grubun aktif yıllarında yayınlanan en büyük hit toplamalarını içeriyor. İlginçtir ki, bu setler ortak bir faktörü paylaşıyorlar, o da hiçbiri hiçbir zaman tanıtılmaya çalışılmamış olmalarıdır. Bazı ülkelerde piyasaya zorlukla geçildi. A Nice Pair, geleneksel bir best of olmayıp ilk iki albümün bir araya getirilmesiyle oluşmuş bir albümdü. Grubun yeni bulduğu popülariteyi kullanmak için Dark Side of the Moon’dan hemen sonrasında yayınlandı.

Bu albümlerden hiçbiri gerçekten büyük satış yapmadığı için toplamda 12 milyon adet oluşturuyor.

Toplama albümlerin en önünde 2001 yılında yayınlanan Echoes geliyor. İyi satış yapan bu albüm yerini on yıl sonra listeleri coşturmayan buna karşın haftalarca istikrarlı şekilde satımaya devam eden A Foot In The Door’a bıraktı .

Bu paketler arasındaki fark, kariyer süreleri hedeflenmesidir. Onların parça listelerinde, büyük 3 albüm dinleyicinin ilgisini çeken Dark Side of the Moon, Wish You Were Here ve The Wall ana çekim noktalarını oluşturuyor. Gerçekten de, bu albümler son 2011 derlemesindeki şarkıların % 93’ünü temsil ediyor. Doğal olarak da, bu toplama albümlerin satışının yarattığı merak, yukarıda belirtilen orijinal büyük 3’e albümlerine olan ilginin artmasını sağladı.

Pink Floyd hiç bir zaman en iyi konser grubu olarak görünmeseler de sahnede gerçekten de güçlü performansları olmuştur. Konser albümü kategorisinde hem Delicate Sound of Thunder ve hem de Pulse’ın etkileyici satış rakamlarına ulaşmışlardır. Buradaki rakamlar, ayrıca listelenen VHS / DVD satışlarını kapsamıyor.

Bir kez daha büyük 3 albüm, bu albümlerin satışlarındaki en büyük payı üstlendi. Son canlı albüm Is There Anybody Out There? kendi başına daha düşük satışlara sahipken tamamı The Wall albümünü içerdiği için ona büyük bir yükseliş sağlıyor. Yalnızca bu konser albümlerinden ötürü 1979 The Wall albümü yaklaşık 6 milyon adetlik ekstra bir satış sağlıyor

Geri Kalan Uzun Format – Part 5 – Müzik Videoları

Büyük ölçüde albüm satıcısı olan Pink Floyd, müzik video alanında da büyük rakamlar elde etmiştir. Yayınlanan iki videodan The Wall ve Pulse, VHS ve DVD versiyonları topandığında 3 milyon satışı geçmektedir. Live In Pompeii ve Dark Side of The Moon belgesellerinin her biri 1 milyondan fazla satış yaparak çok az grubun elde edebildiği toplamda 10 milyondan fazla müzik videosu satan sanatçı ünvanını elde ediyorlar..

Yine büyük üçlüyü burada da satışların artmasında ana etken olarak görüyoruz. The Wall, şarkılarından oluşan büyük bir ürün paketi olma avantajını tekrarlıyor. Kuşkusuz Dark Side of The Moon’un orijinal haliyle daha fazla kopya sattığını biliyoruz, ancak The Wall da fiziki, dijital ve şarkı yayınlarına ilaveten toplama albümlerle de günden güne toplam satış rakamını artırmaktadır. Bu, toplamda bu iki albümün birbirine yakınlaşmasına kadar devam edecek mi göreceğiz. Bizden ayrılmayın, toplamlara yaklaşıyoruz.

Toplam Satış: Özet

İşte bir albümün başarısının en hafife alınmış göstergesi – her türden ürettiği toplama albüm satış miktarı. Özgün stüdyo albümlerin bu albümlere bağımlılığından ötürü, puzzle’ın önemli bir parçasıdırlar.

The Wall, her derlemeden, konser albümlerinden ve müzik videolarından yaklaşık 5 milyon satış gerçekleştirdi. Sağladığı 15 milyon satış toplamı ile 10,6 milyonluk Dark Side of The Moon’un çok önündedir. Wish You Were Here ise 8,9 milyon rakamıyla yakın bir üçüncülüğe sahip.

Hem The Piper at The Gates of Dawn hem de A Saucerful of Secrets albüm formatında en zayıf satış yapan albümlerdir. CSPC yöntemi, A Nice Pair’deki satışları onların satışlarına biraz denge getirmiştir. 

70’li yılların sonlarındaki Animals, grubun büyük cazibesini kullanarak satış rakamı elde ettiyse de burada görüleceği üzere kendi başına çok az değer yarattı.

Okan hakkında

PinkFloydTurk.Net admini, Floyd fanı, müziksever, eski ses mühendisi, amatör astrofotoğrafçı.

23 Haziran 2017 tarihinde Haberler, Listeler, Merak Edilenler, Pink Floyd Klasörü içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: